Vyřeší ministr Dobeš problém dotací?

Za chyby v čerpání fondů Evropské unie, kvůli kterým hrozí pozastavení čerpání v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s rozpočtem 53 miliard korun, může bývalé vedení ministerstva školství, kontrolní orgán ministerstva financí a pochybení Středočeského a Ústeckého kraje. Tak to na úterní tiskové konferenci prezentoval ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných.

Josef Dobeš,  foto: ČTK
Ministerstvo školství čelí dalším problémům kvůli čerpání dotací z Evropské unie. Evropská komise úřadu vyčítá nekvalitní projekty na čerpání peněz z evropských fondů. Ministerstvo chtělo díky nim z Bruselu získat přes miliardu korun. Místo toho hrozí, že Evropská komise zastaví proplácení peněz z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Podle ministra Dobeše je problém jen technický a má řešení. Premiéra Petra Nečase proto požádal o podporu:

"Pan premiér je člověk, který se v evropských fondech vyzná a vidí to jako technickou záležitost, která se dá zvládnout. Já jen kvůli politické situaci si to rozpitvám a analyzuji, čí případně je za to odpovědnost. My už ale dnes máme řešení a víme, že zhruba do tří měsíců dovedeme ta opatření udělat, abychom ještě ten nový audit stihli do léta, to znamená do června 2012. A mezi tím chceme certifikovat dál ty prostředky. Evropská komise, pokud dospěje k tomu názoru, tak nám pozastaví evropské peníze, ale my budeme certifikovat a pojedeme s národními penězi. Až nám to odblokuje, tak v tu chvíli to proplatí."

Premiér Nečas se za ministra Dobeše postavil. Chyby úřadu v čerpání evropských peněz podle něj nejde házet na jednoho člověka. Jak řekl, program Vzdělávání pro konkurenceschopnost má problémy už od svého vzniku v roce 2007, kdy Josef Dobeš ještě úřad nevedl:

Petr Nečas
"Na druhé straně celá řada věcí měla být vyřešená v uplynulém roce a půl. My jsme na toto téma s panem ministrem Dobešem opakovaně mluvili, jednali, budeme o tom jednat i nadále. Tady ale skutečně musí být jednoznačně řečeno, že zodpovědnost má být vyvozena vůči tomu, kdo ji skutečně nese v daném časovém okamžiku. To znamená, nikoliv pouze něco házet na jednoho člověka, ale skutečně analyzovat, kde jsou příčiny toho problému."

"Devadesát procent výtek je z projektů let 2008 až 2009," tvrdí ministr Dobeš. Tehdy sekci pro čerpání evropských fondů vedl Jan Vitula z TOP 09. Ten však popírá chyby minulého vedení:

"My jsme již po nástupu pana ministra Dobeše upozorňovali na to, že oblast kontrol potřebuje významně personálně posílit. Pan ministr na to tehdy reagoval tak, že mi uložil naopak o 30 procent snížit počty zaměstnanců s tím, že za takovéto situace se nedala tato záležitost vůbec řešit. My jsme se po třech měsících rozešli, pan ministr navýšil počet zaměstnanců na dvojnásobek oproti tehdejšímu stavu, přesto tuto oblast nedokázal vyřešit."

Podle Jana Vituly za vše může špatné řízení a chaotická personální politika. Ve vedení eurofondů se za ministra Dobeše vystřídalo už pět manažerů. Josef Dobeš oponuje tvrzením, že naopak s novým vedením této sekce se podařilo nejen zrychlit čerpání eurodotací, ale i odstranit mnoho nedostatků zmiňovaných v auditu Evropské komise. Ten ale ukázal, že největší chyby v údajích jsou z doby, kdy už úřadu šéfoval ministr Dobeš.

Na snahu ministra Dobeše situaci řešit šéfredaktor serveru Česká škola Janek Wagner reagoval slovy, že už není co zachraňovat:

"O tyto peníze už evidentně přijdeme, protože tohle jsou konkrétní pochybení. Zaprvé je to konkrétní pochybení realizátorů projektu a v řadě případů se domnívám, že je na místně trestněprávní odpovědnost, protože jsou to evidentní podvody a porušení pravidel hospodářské soutěže. To jsou peníze, o které určitě z velké části přijdeme. Samozřejmě bude následovat důraznější kontrola jako v dalších projektech, čili to je prostě minové pole."