Evropská unie chce být i po brexitu jednotná

Bohuslav Sobotka, foto: ČTK

V sobotu se na summitu v Římě sešli lídři 27 států Evropské unie. Podepsali přitom společnou deklaraci, ve které se uvádí, že unie chce dál pokračovat společně, a to i po odchodu Velké Británie.

Účastníci summitu EU v Římě,  foto: ČTK
"Evropská unie buď bude jednotná, nebo nebude vůbec," uvedl předseda summitu Donald Tusk. A stejně jako ostatní lídři vyzdvihl přínos unie pro mír a hospodářský rozvoj evropského kontinentu.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který na neformálním summitu zastupoval Českou republiku, si ale myslí, že pro jednotnou Evropu je třeba získat větší podporu evropské veřejnosti: "Bez podpory občanů evropská spolupráce dlouhodobě pokračovat nemůže. A my musíme získat pro Evropu znovu větší podporu lidí."

Evropská unie má být podle deklarace i v budoucnosti bezpečná, prosperující a sociálně odpovědná. Lídři v deklaraci k 60. výročí vzniku evropského hospodářského společenství přitom nevyloučili, že některé státy unie mohou v integraci postupovat rychleji. Projekt vícerychlostní Evropy se však zpočátku nelíbil Polsku nebo Řecku. Obě země zprvu odmítly společnou deklaraci podepsat. Podle premiéra Sobotky jsou ale různé stupně intergrace v Unii už teď realitou. V zásadních otázkách by ovšem měly státy postupovat jednotně.

Myšlenku solidární a společné Evropy podpořil i papež František, který se před summitem v Římě sešel s evropskými státníky. Jeho projev komentoval i Bohuslav Sobotka:

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
"Zazněla tam velmi silná slova, která ze strany papeže Františka podpořila evropský projekt. A to jako reakci na hrůzy 20. století, které Evropa zažila. Jsem rád, že papež František podpořil myšlenku solidarity v rámci Evropy. Papež také zmiňoval křesťanské kořeny evropské civilizace. Byl to projev hodně zaměřený na podporu myšlenky evropské spolupráce jako alternativy vůči konfliktům mezi státy, které lidem nepřinesou nic dobrého."

Summit se konal v římském Kapitolu, tedy na stejném místě, kde přesně před 60 lety zástupci šesti států podepsali takzvané Římské smlouvy. Ty položily základ pozdější Evropské unii. Na podporu summitu i proti němu v sobotu demonstrovaly v ulicích italské metropole tisíce lidí.