Evropský pohár atletických družstev zavítá na Strahov

Ilustrační foto: Marco Cecchini, stock.XCHNG

Po devíti letech se na pražský Strahov vrací 1.liga EP v atletice. V této nejvýznamnější týmové soutěži starého kontinentu budou tento víkend usilovat naši muži i ženy o opětovný návrat do elitní Superligy.

Ilustrační foto: Marco Cecchini,  stock.XCHNG
Z osmi celků postoupí do příštího ročníku Superligy v obou kategoriích jen vítěz. Podle papírových předpokladů mají tentokrát větší šanci na úspěch naši muži. Šéftrenér Václav Fišer prorokuje, že by se v jejich případě mělo jednat o velmi vyrovnané klání.

"Tým je relativně silný. Když jsem si přečetl soupisky ostatních družstev a sečetl možné body, tak mi mezi muži vyšlo - Švédsko 108, my 107 a Belgičani 106 bodů. Potom je tam díra, takže to vypadá, že se ta bitva semele mezi těmi třemi týmy a já věřím, že domácí prostředí udělá své, přijdou povzbuzovat i diváci a nám se podaří postoupit. Víra je to nejdůležitější a já věřím, že letos postoupíme. Uděláme pro to všechno."

Nominace ženských družstev ukazuje, že ve startovním poli by měly být dva celky silnější, než česká reprezentace. Ovšem i zde jsou jakékoliv pesimistické prognózy předčasné, i když postupové ambice jsou spíše v oblasti snů.

Strahovský stadion,  foto: Archiv ČRo 7 - Radio Praha
"Za normálních okolností to není možné, byl bych blázen, kdybych říkal něco jiného, protože Italky s Běloruskama mají udělat řádově 130 bodů, my jsme někde na hranici 105. Věřím, že nám neunikne třetí místo, i když se na nás určitě budou tlačit další týmy. Ale nikdy neříkej nikdy, týmové bodování je totiž velmi ošidné. Věřím, že při příznivých okolnostech se může stát všelicos."

Kromě absolutní domácí špičky, ze které chybí jen oštěpař Jan Železný se představí také celá řada zahraničních hvězd.

"Určitě Švéd Holm, dále Estonec Kenter - 70-ti metrový diskař, medailista z MS. Poté samozřejmě světový šampion - norský oštěpař Thorkildsen a určitě švédský trojskokan Christian Olsson, který se vrátil minulý víkend na dráhu vynikajícím výkonem přes 17 metrů. To jsou opravdu světové hvězdy."

Mezi ženami bude nejsilnějším magnetem start belgické sprinterky Kim Gevaertové.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio