Festival leteckých filmů nabídne snímek s doložkou "pouze pro prověřené důstojníky"

Z filmu 'Twelve O´clock High'

V České republice žije kolem 200 tisíc lidí, kteří mají pilotní průkaz, statisíce leteckých modelářů, a stovky historiků orientující se na letectví. Proč takový výčet? Právě s těmito lidmi počítají organizátoři Mezinárodního festivalu leteckých filmů, který se pořádá v Praze na konci září. Do Prahy se v té době sjedou piloti z Německy, Polska, ale i Spojených států, Ruska a Číny.

Z filmu 'Twelve O´clock High'
Organizátoři teprve druhého ročníku Mezinárodního festivalu leteckých filmů pozvali stíhací esa, kteří se účastnili korejské války. Právě této válce je věnováno mnoho filmů a dokumentů, které se v Praze budou na tomto ročníku promítat. Ředitel festivalu Milan Mikulecký sebevědomě tvrdí, že letošní ročník přinese divákům skutečné perličky, a některé z nich veřejnost prý ještě nikdy neměla příležitost vidět.

"Z těch hraných filmů mohu doporučit snímek 'Wings' z roku 1927. Jedná se o americký film, při jehož natáčení bylo použito 300 letadel. Vypráví romantický příběh na pozadí 1. světové války. Z dokumentárních snímků bych doporučil a to díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem snímek, který byl opatřen doložkou "pouze pro prověřené důstojníky". Je to snímek z roku 1968, který podrobně mapuje letecké nasazení Spojených státu do války ve Vietnamu. Původně byl snímek určen pro studijní materiály důstojníkům Československé lidové armády."

Z filmu 'Wings'
Jeden z hlavních dodavatelů filmových dokumentů o letectví, a podle organizátorů, těch nejzajímavějších je Vojenský historický ústav. Instituce, která bezkonkurenčně vlastní nejrozsáhlejší sbírku všech možných militárií počínaje od vojenské techniky a konče vojenskými instruktážními filmy. Aby ze svých sbírek konečně také něco zveřejnili, uvítali možnost spolupráce s festivalem, říká ředitel ústavu podplukovník Aleš Knížek. Toho jsme se zeptal, jestli si myslí, že je v České republice o filmy s vojenskou tématikou zájem.

Plakát k filmu 'Dam Busters'
"Vím jednu věc. Obecně filmy s válečnou tématikou jsou velice oblíbené. Hlavně u mladých lidí, ale i u starší generace, která mohla některé období válek prožít."

Jak si vysvětlujete tento zájem?

"Je to hlavně o tom, že tyto filmy nabízí kus historie národa ať už Českého nebo Československého nebo ostatních národů světa. Druhá věc je, že je to většinou velmi silný příběh. Příběh nějakého hrdiny nebo skupiny hrdinů. Lidé mají rádi story a to válečné filmy nabízejí."

Domnívá se ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Festival leteckých filmů bude probíhat pouze ve třech dnech, během kterých nabídne více než sto filmů.