Festival spisovatelů Praha nabídl diskuse

Michel Houellebecq, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Festival spisovatelů Praha letos proběhl po patnácté, ve středu ho uzavřelo společné vystoupení amerického básníka a hudebníka Eda Sanderse s domácí undergroundovou kapelou The Plastic People of the Universe v pražském divadle Minor. Letos opět přinesl především diskuse a jak si stěžují organizátoři, opět proběhl bez větší účasti médií, která jediná mají možnost zprostředkovat neobvyklá setkání veřejnosti.

Michel Houellebecq,  foto: ČTK
Na pět dní se v Praze sešli spisovatelé z celého světa: Peter Schneider, Yves Bonnefoy, Michel Houellebecq, David Grossman, Ed Sanders, z českých Jiří Kuběna, a mnozí další. Festival byl letos věnován osobnosti Giacoma Casanovy, těžištěm programu byly společné diskuse:

"Nazývají vás Karlem Marxem sexu. Casanova je považován za jakési ztělesnění sexuality. je vám jeho dílo duchovně blízké?" ptá se jedna z divaček spisovatele Michela Houllebeka. Ten odpovídá, že Marx je duch brillantní, ale falešný. Vlastní myšlenky považuje za mnohem hlubší. Smích v sále, nepřipravený rozhovor má svižnost a vtip...

Festivalu se jako moderátor jednoho z večerů zúčastnil český spisovatel A. J. Liehm. Překvapil ho důraz, jaký organizátoři kladou na diskusní formu, místo prezentace samotné literární tvorby?

"Nepřekvapilo, protože já ten festival znám. A myslím si, že když už se taková věc dělá, má to být diskuse mezi spisovateli. Je samozřejmě pravda, že spisovatelé často neradi diskutují a druhá věc je, že názory jiných spisovatelů je taky často nezajímají. České spisovatele to vůbec nezajímá, když se tu rozhlédnete, kde jsou čeští spisovatelé? To by je zajímat mohlo, ale ono je to nezajímá, což možná není jenom česká specifika... To mě překvapilo. Že se to dělá tak, jak se to dělá, to mě nepřekvapilo, poněvadž jsem to věděl."

 A.J. Liehm a Ed Sanders,  foto: ČTK
A je možné, že podobné diskuse přitáhnou pozornost diváků od osoby autora k jeho dílu?

"Možná že jo, třeba tady byl včera Houellebecq, já myslím, že lidé ho nečtou proto, že diskutuje, nýbrž z jiných důvodů. V tom sále bylo spousta lidí, kteří ovšem nepřišli proto, aby slyšeli diskusi, nýbrž chtěli vidět Houellebecqa, kterého už četli, on tady vyšel atd. Jiná věc je: Dělá rozhlas něco pro to, aby ty diskuse čtenáři slyšeli? Na západě, v Německu, ve Francii by tyhle diskuse vysílal rozhlas. Natočil by je, nemusí je vysílat v přímém přenosu, může je vysílat třeba v noci, ale já nevím, jestli to dělá. Jinak se to přece nemůže ke čtenářům dostat, to je nakonec soukromá záležitost,"

domnívá se A. J. Liehm. Viceprezidentka festivalu Vlasta Brtníková potvrzuje jeho slova a tvrdí, že navzdory nabídkám neprojevila média o diskuse zájem:

"Pokud my nabízíme tyto diskuse médiím, tak říkají, že to nebude vůbec společnost zajímat, protože média jsou dneska pod obrovským tlakem byznyskultury a jakákoliv jiná kultura je nezajímá."