Skončil letošní Festival spisovatelů Praha, příští ročník bude věnován Středozemí

Kao Sing-ťien, foto: ČTK

Ve čtvrtek v Praze skončil letošní, už 20. ročník Festivalu spisovatelů. Jeho průběh poznamenala neúčast dvou nositelů Nobelovy ceny, podle organizátorů šlo přesto o velmi úspěšný ročník. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Španělsko, Spojené státy, Alžírsko, Egypt, Německo i Velká Británie - to je jen neúplný výčet zemí, odkud letos přijeli autoři na Festival spisovatelů Praha. Festival hostil dvanáct spisovatelů včetně čínského nositele Nobelovy ceny za literaturu Kaa Sing-ťiena, který ovšem z Číny emigroval a nyní žije ve Francii. Naopak další nositelé Nobelovy ceny - karibský básník Derek Walcott a rumunsko-německá autorka Herta Müller se na poslední chvíli ze zdravotních důvodů omluvili. Přesto podle viceprezidentky festivalu Vlasty Brtníkové na něm účast měli:

Kao Sing-ťien,  foto: ČTK
"U příležitosti příjezdu Dereka Walcotta byla vydána publikace jeho první poezie. Do té doby tady nebyl tento nositel Nobelovy ceny přeložen."

Během festivalu zaznělo i čtení z románu Herty Müllerové Houpavý dech, který ještě letos vyjde v překladu Radky Denemarkové. Vlasta Brtníková ale připomněla, že Herta Müller už byla hostem Festivalu spisovatelů v minulých letech:

"Poprvé vystoupila v Praze v r. 1998, v době, kdy o ni literární svět ještě nejevil velký zájem. Bylo to její první, premiérové vystoupení."

Festival představil ale i další literární hvězdy, například amerického autora Petera Matthiessena, který bojuje za práva amerických Indiánů a letos v Praze dostal Cenu Spirose Vergose "Za svobodu projevu". Dalšími věhlasnými autory byli například Egypťan Bahaa Taher, skotský autor sci-fi Iain Banks, španělský dramatik a romanopisec Fernando Arrabal nebo německý spisovatel Hans Magnus Enzensberger:

"Mám rád Hanse Enzensbergera, jsme přátelé, je to vynikající intelekt, velmi chápavý, rozumí všemu, dokonce i české politice,"

říká prezident festivalu, americký básník žijící v Praze Michael March. Vlasta Brtníková připomněla další proslulou spisovatelku, rovněž navrženou na Nobelovu cenu:

"Velice zajímavou autorkou, kterou jsme tady uvítali, je Assia Djebarová. Pochází z Alžíru a celý svůj život zasvětila obrodě muslimských žen, jejich chápání svobody."

Michal Ajvaz,  foto: www.pwf.cz
Za Českou republiku se festivalu zúčastnili Radka Denemarková a Michal Ajvaz. Ten zde v závěrečný den četl ze své nové knihy Cesta na jih:

"Je to trošku cestopis a trošku detektivka, která má dvě části. V první části je spáchána vražda a cestopis, který vlastně tvoří takový rámcový děj, je současně pátráním po pachateli té vraždy."

Letošní Festival spisovatelů Praha měl motto kacíři a rebelové. Michael March prozradil, čemu se bude věnovat příští, 21. ročník:

"Příští rok se podíváme do Středozemí, a to jak v metafyzickém smyslu, tak z hlediska kinematografie. Mottem festivalu bude Někdo to rád horké."