Firmy si podle Palase mastí kapsu na úkor státu
Asi dva tisíce lidí z lesnických s dřevařských firem se v úterý po poledni sešlo k bouřlivé demonstraci před ministerstvem zemědělství. Protestovali proti způsobu, jakým stát, reprezentovaný podnikem Lesy České republiky, mění svou obchodní politiku, která údajně mnohé z nich připraví o práci. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.
Více už ministr Palas nestačil demonstrantům sdělit. Z davu začaly létat sněhové koule a vajíčka, takže Palas se raději rychle vrátil do budovy ministerstva. V bezpečí za masivními dveřmi, obklopen hloučkem novinářů, ale nevypadal kvůli inzultaci naštvaný.
"Já si myslím, že v demokratické společnosti je právo na demonstraci, na stávku. Respektuji to."
Podle ministra si některé těžební společnosti udělali ze zaměstnanců v podstatě rukojmí."Majitelé některých těžebních společností si berou odboráře jako živý štít. S tím samozřejmě nemohu souhlasit. My říkáme, že těžební společnost nemůže docilovat zisků na úkor vlastníka. Výsledek v této chvíli je takový, že těžařské firmy mají chléb se sádlem a státní podnik, jako vlastník, pouze suchý chléb."
Dejme ale slovo také druhé straně. Šéfa Odborového svazu dřevo-lesy-voda Rudolfa Kyncla argumentace ministra Palase moc nepřesvědčila. Jak řekl Radiu Praha, hrozbu vidí právě ve veřejných soutěžích."Může se stát, že nám sem přijdou lesácké firmy z Rakouska, protože nabídnou vyšší cenu. A naši lidé nebudou mít práci. Rakušáci určitě nebudou zaměstnávat naše lidi."
Rudolf Kyncl říká, že zakázku může také získat třeba fyzická osoba, která nemá zaměstnance.
"Přes agentury práce si najme levnou, nekvalifikovanou pracovní sílu, nepoučenou o bezpečnosti práce atd."
Ani argument, že firmy vydělávají velké peníze na úkor státu Rudolfa Kyncla nepřesvědčil. Prý jsou na to různé názory. Podle něj by možná přineslo státu více peněz lepší hospodaření v podniku Lesy České republiky.