Fotbalisté před kvalifikací na EURO

Pavel Nedvěd

Reprezentační tým českých fotbalistů srazem v Praze zahájil své tažení za startem na evropském šampionátu v roce 2008. Do úvodních kvalifikačních bojů s Walesem a na Slovensku vstupuje se značně obměněným složením, zejména pak bez dosavadního tahouna, kapitána Pavla Nedvěda, který se už reprezentace vzdal. Pojďme se podívat za některým oporami, ale i nováčky českého národního celku.

Marek Matějovský (vlevo), foto: ČTK
Nejen konec reprezentační kariéry Pavla Nedvěda a Karla Poborského, ale také zranění některých hráčů jako Milan Baroš či Vladimír Šmicer donutily trenéra Karla Brücknera už pro přípravný zápas se Srbskem sáhnout pro nová jména. Trochu překvapivé však je, že jde o hráče z domácí první ligy - Marka Kuliče z Mladé Boleslavi a Davida Lafatu z Jablonce. První den reprezentačního srazu ale přinesl další nepříjemnou zprávu, kterou oznámil mluvčí reprezentace Lukáš Tuček:

"Dnes ráno byl povolán do kádru národního týmu Marek Matějovský z Mladé Boleslavi. Není to do nominace, je to náhrada za zraněného Davida Jarolíma, který si v bundesligovém zápase zlomil loketní kost."

Petr Čech, foto: ČTK
Čtyřiadvacetiletý záložník Marek Matějovský se pochopitelně mezi ostřílenými spoluhráči zatím jen rozkoukával, ale na svou premiéru v reprezentaci se těší:

"Tady jsou výborní fotbalisté světového formátu a 'nároďák' je to nejlepší, co tato republika dává. Já jsem se ani neodvážil o tom uvažovat. Několikrát jsem řekl, že se snažím hrát co nejlépe v lize, a kam by mě to mohlo vynést, to je na někom jiném. Jsem rád, že jsem tady, a budu se prostě snažit dělat všechno pro to, abych přesvědčil nejenom trenéra Brücknera, ale všechny lidi okolo, že ten fotbal hrát umím."

Do týmu se vrátil uzdravený brankář Petr Čech, který si pochvaloval, že už má za sebou první start v letošním ročníku anglické Premier League:

"Už jsem se cítil být v pořádku, a co se týče zdravotní stránky, tak ta ramena vydržela i zátěž v posledním týdnu, myslím tím zátěž zápasovou. Neobjevila se žádná reakce na odehraný zápas. Začíná nová kvalifikace a věřím, že začnou i nové úspěchy, nová cesta k postupu na EURO 2008. My bychom samozřejmě chtěli začít ziskem tří bodů doma a uvidíme, jak se nám to podaří."

Tomáš Rosický
Na úvod kvalifikace hraje český celek v sobotu na teplických Stínadlech proti Walesu. Podle dalšího uzdraveného navrátilce, záložníka Tomáše Rosického to nebude lehký soupeř:

"Já jsem Wales viděl, když naši kluci hráli se Srbskem. To jsem se díval na zápas Walesu s Bulharskem. Čeká nás velice nepříjemný soupeř. V hře dopředu mají velkou kvalitu, všichni ti kluci jsou rychlí, ať už je to Craig Bellamy, který hraje na hrotu, zleva je Ryan Giggs, je tam Simon Davies. Pokud jsem řekl, že jsou dobří ve hře dopředu, tak občas měli starosti v zadních řadách a nechali tam Bulharům pár velkých šancí. Takže uvidíme no."

Národní tým si také bude muset zvolit náhradu za Pavla Nedvěda na postu kapitána. Novými adepty by mohli být brankář Petr Čech, obránce Tomáš Ujfaluši, záložník Tomáš Rosický či útočník Jan Koller.

klíčové slovo:
spustit audio