Fotbaloví funkcionáři si o víkendu rozdají nové mocenské karty

Ivan Hašek, foto: ČTK

Sobotní valná hromada ČMFS by měla zvolit nové vedení českého fotbalu. Hlavním favoritem na post svazového předsedy je Ivan Hašek. Otázkou zůstává, zda nový Výkonný výbor ponechá ve funkci reprezentačního kouče Františka Straku.

Ivan Hašek, foto: ČTK
Oslovení fotbaloví internacionálové se zcela jednoznačně shodují na jménu nového předsedy ČMFS. V případě reprezentačního trenéra se však jejich názory liší. Mistr Evropy z Bělehradu a autor zlatého penaltového vršovického dloubáku Antonín Panenka by naslouchal hlasu lidu.

"Nejenom já, ale i většina fanoušků by pozici předsedy svazu přála Ivanu Haškovi. Myslím, že je schopen zlepšit špatný stav i jméno našeho fotbalu, které v poslední době utrpělo. Můj kandidát na trenéra národního mužstva je někdo jiný, než František Straka, který dostal příležitost na jedno utkání. I když osoba, kterou bych doporučil, tak tu u nás nevidím. Na druhou stranu bych to Františkovi přál, protože on je schopen hráče nabudit a dostat z nich maximum tak, že pro hráče je čest hrát za národní mužstvo, což do teďka nebylo."

Také Václav Němeček by hlasoval pro svého někdejšího spoluhráče, ovšem v případě reprezentačního lodivoda už tak sdílný nebyl.

"Co se týče šéfa svazu, tak to vidím jednoduše - Ivan Hašek. Otázka reprezentačního trenéra je složitější. Hodně záleží, koho zvolí k Ivanu Haškovi a podle toho se to bude odvíjet. Střílet jména od boku není korektní."

Koho vy osobně preferuje?

"Jelikož do toho nemohu mluvit, tak není fér někoko říkat. Konec konců, proč by tam nemohl zůstat Franta. Nevidím žádný důvod, proč by nemohl dokončit kvalifikaci."

To olympijský vítěz z Moskvy Ladislav Vízek má zcela jasnou představu.

"Já si myslím, že zvítězí zdravý rozum a u všech projde Ivan Hašek. Vím, že ho trápí Výkonný výbor, protože chce prohlasovat spoustu věcí a k tomu potřebuje své místopředsedy. To bude trošku fuška. Ti staří funkcionáři se tam drží hlava nehlava, ale já myslím, že to dobře dopadne, už proto, že má Ivan nanominovaného na reprezentačního trenéra Karla Jarolíma. Takže vzhlížím k nastávající valné hromadě optimisticky. Je to poslední šance dát náš fotbal do pořádku."

Ať už dopadne volba jakkoliv, nové členy rozhodně nečeká pohodlný nástup. Český fotbal prochází nemalou krizí a postup reprezentačního mužstva na MS v JAR by se rovnal doslova zázraku.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio