František Segrado: Album vzniklo za čtyři a půl hodiny

František Segrado, foto: Šárka Ševčíková

Zpívá dlouho, ale první sólovou desku si nadělil k šedesátinám. Byl hospodským, řezníkem, výtvarníkem vánočních ozdob, dělá keramiku, obrazy, šperky a jmenuje se František Segrado. Výrazně na sebe upozornil na CD dvojice Horáček - Hapka v písni Strážce plamene.

František Segrado,  foto: Šárka Ševčíková
František Segrado pochází ze Vsetína a zpívá v kapele Veselá bída. Hostoval v projektech textaře a producent Michala Horáčka, například v muzikálu Kudy kam. Písničky na první sólovou desku si František Segrado chystal už od padesátky. Pak ale přišla nabídka na sólovou desku od Horáčka. "Neznám nikoho, kdo by Michalovi spolupráci na desce odmítl. Jsou lidé, kteří na ten telefonát čekají celý život, a on nepřijde. Já mám to štěstí, že přišel,"řekl František Segrado v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Dvanáct písniček nazpíval za čtyři a půl hodiny.

František Segrado má za sebou čtyřicet let účinkování v nejrůznějších kapelách, od folkových po rockové. S Veselou bídou zpívá lidové písně v moderních úpravách a hraje na fujaru.

Za publikem, které ho zná především z koncertů, přišel s vlastním albem. Zajímavý byl i výběr hudby. Jeden z textů na píseň Výtah Michal Horáček vyvěsil na internet a přišlo mu 57 různých zhudebnění.

František Segrado má blízko k Itálii. Z Udine pocházel jeho pradědeček. Stavěl u nás přehradu Bystřička a potkal tu prababičku. František Segrado žije na Valašsku. V jednom z rozhovorů pro Mladou frontu Dnes řekl: "Valaši také někdy mají rychlejší ruce a jazyk než hlavu. V mládí jsem i já býval takový, teď už jsem jak stará sopka. Kouřím, sem tam plivnu."

Vyučil se sice v oboru kuchař - číšník, ale při různých zaměstnáních pořád dělal muziku. Po revoluci začal František Segrado i s malováním, keramikou a šperky. Se svojí ženou vyhráli s obrazy a šperky několik výtvarných soutěží u nás i v zahraničí. A co dalšího chystá? Má písničky i na další album, které napsali jeho kamarádi. Na dalším projektu Český kalendář spolupracuje s Michalem Horáčkem. Balady na téma jednotlivých měsíců se objevily na internetu a nejlepší zhudebněné verze zaznívají v jevištní podobě.