Greenpeace obsadili kótu 718

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Členové ekologické organizace Greenpeace obsadili v pondělí ve vojenském prostoru Brdy místo, kde má stát americký protiraketový radar. Patnáct z nich v klidu přečkalo noc na úterý a je odhodláno ve svém protestu pokračovat.

Martin Březovský, foto: ČTK
Ekologičtí aktivisté poblíž kóty 718, na níž by měla vyrůst americká radarová základna, postavili vojenský stan. Přímo nad kótou mezi stromy rozvinuli velké plátno s nakresleným terčem, na třech stromech ukotvili plošiny, na nichž byli aktivisté - horolezci. Přednosta Vojenského újezdu Brdy Martin Březovský dal aktivistům ultimátum, aby nezákonně obsazený vojenský prostor opustili. "Nesplníme to", reagoval vedoucí protiradarové kampaně Jan Freidinger. Asistent kampaní Greenpeace Martin Kloubek k tomu dodal:

Foto: ČTK
"My jsme vojenskému újezdu dali vědět, že tu jsme, ale ta reakce je dost nepředvídatelná, nevíme, jaká bude. My tady samozřejmě zůstaneme a jsou plánovány další aktivity, například budeme stavět tzv. most svobody. Budeme tady tak dlouho, dokud budeme mít pocit, že to má smysl, to znamená, že to může být dny, týdny, uvidíme."

Vojenská policie zatím vyčkává, jak uvedl její mluvčí Jan Čermák:

"Naše další činnost bude záviset zejména na tom, jak se budou chovat osoby, které nám momentálně právě na té kótě 718 páchají protiprávní jednání, konkrétně přestupek na úseku obrany České republiky. Tento paragraf porušují tím, že úmyslně narušují režim vstupu do vojenského objektu. Zatím je předčasné předjímat situaci. V tomto okamžiku žádný krizový zásah není na pořadu dne."

Také ministerstvo obrany zvolilo podle slov svého mluvčího Andreje Čírtka vyčkávací taktiku:

"Ti, kteří obsadili vrchol kóty 718 se dopustili přestupku. My s nimi budeme ten přestupek řešit podle toho, jaký bude jejich přístup."

Foto: ČTK
Mluvčí Greenpeace Lenka Boráková mimo jiné sdělila, že tímto protestem chtějí oslovit i místní obyvatele:

"Určitě bychom chtěli tímto směrem pobídnout i lidi, ať už z blízkého okolí, tak lidi, kteří by prostě chtěli přijít do kempu. Vzhledem k tomu, že je tam takový totem svobody, což je taková dřevěná socha, tak lidé mohou přinést například kámen, položit jej k tomu totemu, mohou se zúčastnit fotoblokády, mohou se fotit na místě a jejich tváře budou poté zobrazeny nebo vyvěšeny na okolních stromech kóty 718."

Foto: ČTK
V úterý se protestující aktivisté Greenpeace probudili do deště a chladného počasí. Kvůli tomu zvažovali, jestli jejich další plánované aktivity na kótě půjdou podle plánu. Lenka Boráková k tomu dodala:

"V tuto chvíli čekáme jenom do momentu, kdy se armáda objeví. Nedostali jsme povolení, samozřejmě jsme si o ně ani nezažádali. Je to stejné, jako kdybychom se zeptali, zda snad vláda dostala povolení respektive mandát od občanů vyjednávat vůbec o radaru. Náš přestupek je v porovnání s tím naprosto zanedbatelný a my věříme, že i ospravedlnitelný."

Podle vyjádření občanů okolních obcí podporu místních protestující ekologičtí aktivisté mají. V sychravém počasí je také může hřát zpráva, že podpis dvou česko-amerických dohod o radaru, plánovaný na počátek května, se o měsíc odkládá. Smlouva SOFA, která řeší přítomnost amerických vojsk v Česku, totiž zatím nemá finální verzi.