Haškologové zasedají v Lipnici nad Sázavou

Hostinec U české koruny, foto: Zdeňka Kuchyňová

Rok 2008 je nazýván různě. Příznivci "dobrého vojáka Švejka" a jeho autora jej nazývají rokem Jaroslava Haška. Na letošek totiž připadá 125. výročí Haškova narození a zároveň uplynulo 85 let od jeho úmrtí. Tato jubilea připomínají různé akce, jedna z nich probíhá v Lipnici nad Sázavou.

Foto: Česká mincovna
Konference haškologů Hašek a Švejk - součást světového myšlenkového kontextu začala v pondělí. Její průběh přiblížil vnuk Jaroslava Haška Richard. "To víte, je to v tom haškovsko-švejkovském duchu. Včera jsme křitili krásnou stříbrnou plaketu Jaroslava Haška, je to mince z pravého stříbra. Potom proběhla diskuse s přáteli z Norska, Finska, Maďarska a jiných států, se kterými jsme navázali kontakt. Dnes přistupujeme k té intelektuální stránce. Já říkám, že my tady na Lipnici U České koruny máme tzv. intelektuálně - gastronomické centrum. Vytvořili jsme v tom domečku nebo v tom hostinci, takový památník Haška v tom duchu, jako když on tady psal román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války."

Hostinec U české koruny,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Konference má na programu řadu referátů a příspěvků, promluví například. známý haškolog Radko Pytlík. Bude položen základní kámen k pomníku Jaroslava Haška a plánovaná je i prohlídka expozice památníku slavného spisovatele. Na konferenci jsou přítomni také překladatelé Haškova díla. Kde všude je vůbec Jaroslav Hašek nebo možná spíše jeho nejslavnější románová postava populární? "No, řeknu vám, že popularita roste, je to neuvěřitelné. Švejk se překládá dál od Turecka až po Balt, nemluvě vůbec o Rusku, teď se překládá Švejk potřetí do angličtiny a podobně. Největší je v současné době pravděpodobně popularita právě v Pobaltí, v Rusku, na Ukrajině, tam jim nedávno vyšel fenomenální Švejk, pochopitelně v Polsku a taky v Německu ...a dál."

Památník Jaroslava Haška v Lipnici,  foto: Zdeňka Kuchyňová
V rámci Haškova roku 2008 proběhnou například také oslavy na pražském Žižkově, kde vznikl první díl Švejka nebo bude v Lipnici odhalena spisovatelova socha od Josefa Malejovského.

Konference v Lipnici potrvá do středy, jak bude ukončena, ale nechtěl Richard Hašek prozradit. Bude také v haškovském duchu? "No, to v haškovském duchu je od samého začátku, takže to tak pochopitelně i končí. To jsou takové vychytávky, takové tajemství, že když to řeknete, tak to přestane být tím fórem."