Kalendárium

Richard Hašek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kalendárium se tentokrát zaměří na spisovatele Jaroslava Haška, připomene, jak se dostal do Lipnice nad Sázavou a jaké byly osudy jeho sochy. Řeč bude také o vojenské službě nebo Karlu Čurdovi.

Richard Hašek, foto: ČTK
Rokem Jaroslava Haška nazývají jeho příznivci rok 2008. Na letošek totiž připadá 125. výročí Haškova narození a zároveň uplynulo 85 let od jeho úmrtí. Novinář, spisovatel, bohém a zakladatel strany mírného pokroku v mezích zákona se narodil poslední dubnový den roku 1883 v Praze. Na konci svého, na zážitky, zvraty a dobrodružství bohatého, života se usadil v Lipnici nad Sázavou. O tom, jak se tam vůbec ocitl, vypráví Richard Hašek, vnuk slavného spisovatele.

Památník Jaroslava Haška, foto: ČTK
"To byla taková přímo kuriózní situace. V roce 1921 on napsal první díl Švejka na Žižkově, protože ta situace tam byla prazvláštní, tak se přátelé, to byl Jaroslav Panuška, Franta Sauer, Opočenský, Josef Lada, se v jedné hospodě usnesli, že by Haška potřebovali dostat někam jinam, aby měl klid, aby toho Švejka, kterého započal tak geniálním tempem a jeho popularita rostla, dopsal. Chtěli zachovat akceleraci toho díla. Haška přesvědčili. Říká se, že Hašek přišel do hospody, kde potkal Panušku, řekl: "Natočte mi pivo, ať mně pěna nespadne, za chvíli se vrátím." On ale odešel s Panuškou na nádraží na vlak a 25. srpna roku 1921 se přesunul na Lipnici, trvalo jim to asi šest hodin. A tady na tom místě, odkud teď mluvím, tady už zůstal - U České koruny."

Tuto spisovatelovu cestu bude brzy připomínat pamětní deska a u příležitosti Haškova roku bude také v Lipnici nově odhalena jeho socha.

"Je to krásná socha od akademického sochaře Josefa Malejovského, která byla v roce 1988 odlita z bronzu, ale soudruzi ji tenkrát neschválili. Hašek tam byl úplně bohém a pohodář a tak se tenkrát nehodil, tak ji dali do depozitáře u Loun. Tam odpočíval dlouho zaprášen a my jsme se rozhodli, že nastal čas, aby dostal důstojné místo."


4. května roku 1802 byla zrušena doživotní vojenská služba, místo ní byly zavedeny tzv. kapitulace na určitý počet roků - např. pro pěchotu to bylo deset let. V roce 1811 byla služba jednotně stanovena na 14 let a v polovině čtyřicátých let 19. století zkrácena na 8 let.


Karel Čurda
V roce 1947 zemřel Karel Čurda, bývalý člen odboje i konfident gestapa. Čurda, sám člen výsadku Out distance, po atentátu na Reinharda Heydricha udal nacistům své spolupracovníky, kteří se na atentátu podíleli. Jeho informace vedly k jejich odhalení a následným bojům v kostele v Resslově ulici při nichž Čurda vyzýval parašutisty, aby se vzdali. Pod falešným jménem s odměnou od gestapa žil pak Čurda v Praze a pokračoval ve své konfidentské činnosti. Po válce byl ale zatčen, odsouzen a na Pankráci oběšen.


Šedesáté šesté narozeniny na začátku května oslavil frontman skupiny Olympik Petr Janda.