Historické motocykly vystavují v muzeu v Havlíčkově Brodě

Foto: www.vysocina-news.cz

Motocykly Java či ČZ, velorex i mopedy jsou k vidění na výstavě Historické motocykly, kterou pořádá Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Nechybí ani opravárenská dílna a různé doplňky, které se mohly řidičům hodit.

Výstava byla zahájena 12. června, oficiálně pak až o tři dny později. Proč? To už nám poví Eduard Veselý, kurátor muzea v Havlíčkově Brodě.

"Postrádali jsme takový klenot výstavy Historické motocykly, motorku Böhmerland, Čechie, od pana Karla Konfršta, který s touto motorkou jezdí po Čechách a oslňuje různé akce, které pořádají veteránkluby po celé republice. Tu motorku vyráběl Albin Liebisch v Krásné Lípě v severních Čechách a typ, který my tady máme, pochází z roku 1926."

V expozici je k vidění asi 25 motocyklů především tuzemské výroby, zastoupeny jsou ale také motorky z Německa či Anglie. Motorky jsou převážně z období od dvacátých do šedesátých let. Ty historické doplňuje i česká novinka z blanenské firmy Blata.

Majitel onoho významného exponátu Čechie z dvacátých let zapůjčil na výstavu i další motorky.

"V roce 1960 vyrobil takový minibike, možná je to jeden z prvních minibiků vyrobený v Československu. Je to taková replika té vlastní Čechie asi v poměru 1:3."

Na výstavě si návštěvník může prohlédnout i prchající stan, hadrák neboli velorex. A nechybí ani mopedy.

"Teď tady byl Arnošt Nezmeškal z Národního technického muzea, měl tady přednášku. Objevil tady jednoho stadiona, kterých bylo snad jen 12 a je to vývozová řada."

Kromě motorek jsou v Havlíčkově Brodě k vidění také různé doplňky, prý aby výstava nebyla fádní, říká Eduard Veselý.

"Jsou to třeba kožené rukavice. Zajímavostí jsou rukavice, které mají takové okénko pro hodinky, kde byl celuloid, takže motocyklista se mohl podívat, kolik je hodin. Jsou tady kožené kukly, bunda, kalhoty, máme tady dokonce i šle. Jsou tady takové rarity jako jsou nefuky. Nefuk byl takový štítek, takový celuloidový pás, byl zasazen do pěnové gumy, motocyklista si ho dal na obličej, tvořil takový kruh kolem obličeje a díky tomu mu na obličej nefoukal studený vzduch."

Nefuky, historické motorky nebo třeba staré řidičské průkazy budou v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě k vidění do 23. srpna.