Pražské Výstaviště zaplnily motocykly

Výstava Motocykl 2009 (Foto: ČT24)

Pražské výstaviště ovládly minulý víkend motocykly. Návštěvníci veletrhu mohli vidět takové unikáty jako jsou například stroje vítězů letošní Rallye Dakar. Motocykl KTM Marka Comy a čtyřkolku Josefa Macháčka. Byl tu i motocykl, který má najeto čtvrt milionu kilometrů.

Na výstavu v pražských Holešovicích přišlo skoro 53 tisíc návštěvníků, nejvíc v celé historii. Novinky tu představilo na 180 vystavovatelů z 9 zemí. Své místo tu měla akrobatická motoshow. Zájem byl o "Dakarský blok", kde se besedovalo mimo jiné s vítězem letošní rallye Josefem Macháčkem. Na výstaviště se vrátila i legenda - jednokolový přívěsný vozík, zvaný PAv. V druhé polovině minulého století byl snem téměř každého majitele motocyklu Jawa či ČZ. A byl tu i vzpomínaný motocykl, který má najeto čtvrt milionu kilometrů. A najet takovou porci kilometrů není žádná legrace.

"Nevím, jestli se s tím mám chlubit nebo se za to mám stydět, protože každý to bude hodnotit jinak, ale za necelých 10 měsíců je teď na tachometru 54,5 tisíce,"

uvedl pro Český rozhlas Jaroslav Šíma. Aby najel potřebné kilometry, vyráží v zimních měsících do teplých krajin. Zavzpomínal také na jednu ze svých cest.

"Hned tři dny po převzetí motocyklu jsem vyrazil do Kazachstánu společně s Transoriental rallye. Startovalo se v Petrohradu, pak do Moskvy, pokračovalo se přes hlavní město Astanu až k čínské hranici. Protože jsem jen tak tak stačil vyřídit kazachstánské vízum, na čínské už to nevyšlo. Takže bylo jasné, že to u čínské hranice obrátím a pojedu zpět domů."

A cesta to nebyla vůbec snadná.

"Společně s manželkou jako spolujezdkyní a všemi zavazadly, které jsme na cestu měli, jsme museli najet 15.400 kilometrů. Zvládli jsme to za 24 dnů, protože jsem tu měl ještě jiné povinnosti. Takže jsme zpáteční cestu pojali tak, že jsme jeli do dvou, do tří do rána, v pět v šest už se vstávalo a přes Ukrajinu jsme jeli téměř nonstop."

Letos se Jaroslav Šíma rozhodl jet Rallye Dakar. Nakonec ale musel vrátit letenky, protože nevyšla přeprava motocyklu. A tak se místo na Rallye Dakar do Jižní Ameriky rozhodl jet na Dakar africký.

"Tak jsem si řekl, proč ne, ty kilometry je potřeba někde najet. Mám tam spoustu kamarádů a známých, líbí se mi tam. Takže můj cíl byl jasný. Po skončení Rallye Dakar v Jižní Americe 18. ledna vyrazit do toho pravého afrického Dakaru."