Historickým městem roku 2009 bude...

Город Бероун

Beroun, Jilemnice nebo Uherské Hradiště? Které z těchto měst získá prestižní titul Historické město roku 2009? Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásí vítěze příští úterý ve Španělském sále na Pražském hradě. Více už Milena Štráfeldová:

Titul Historické město se uděluje od roku 1995 a tím prvním byly Svitavy. V dalších ročnících se jím staly například Třeboň, Kroměříž nebo Jindřichův Hradec. Vítězné město v daném roce nejlépe splnilo kritéria programu Regenerace městských památkových rezervací a zón. Tento program podle předsedy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Petra Sedláčka pomohl zásadně změnit podobu českých měst:

První titul Historické město získaly v roce 1995 Svitavy
"Zejména pokud někdo přijede do města, které znal před deseti, patnácti lety, tak bude mít problém některá místa poznat. Změnila se opravdu velice a v každém případě k dobrému. Program Regenerace pomohl městům nastartovat dlouhodobou obnovu. Už vidíme, že města a jejich centra jsou obnovena, že se tam vrátil život, že se tam vrátilo jak bydlení, tak služby. Že to nejsou žádné skanzeny, ale místa, kde se dá žít."

Program Regenerace dotuje ministerstvo kultury a od r. 1993 do něj vložilo téměř čtyři miliardy korun. Bylo za ně opraveno necelých jedenáct tisíc památek. Celková hodnota oprav, na kterých se podílejí města a obce, kraje, soukromí vlastníci i evropské fondy, přitom přesahuje deset miliard.

Beroun
"Nejvíce finančních prostředků plyne do památek, které jsou v obecním vlastnictví. Nejvíce podpory jde do měšťanských domů, pak jsou to sakrální stavby, kostely, městská opevnění,"

vysvětluje ředitelka odboru památkové péče ministerstva kultury Anna Matoušková. Mezi trojicí finalistů na titul Historické město roku 2009 je Beroun. Ten se v posledních dvaceti letech podle svého starosty Jiřího Bessera změnil k nepoznání:

"Město Beroun přišlo o téměř celé svoje historické jádro s výjimkou náměstí, díky asanacím, které byly prováděny v 70. a 80. letech. A to, že se podařilo zachránit centrum města a celé Husovo náměstí včetně hradebního opevnění, byl zázrak. My jsme na ten zázrak navázali tím, že jsme za šestnáct let investovali do regenerace městské památkové zóny celkem šest set milionů korun."

Jilemnice v Podkrkonoší,  foto: CzechTourism
Podobnou proměnou prošla podle svého starosty Vladimíra Richtra i Jilemnice v Podkrkonoší:

"Program Regenerace tím, že ho Jilemnice má už sedmnáct, osmnáct let, se promítl obrovským způsobem v tom, že návštěvník, který zde byl někdy v 90. letech a přijede v současnosti, Jilemnici nepozná. Jilemnice se z obyčejného provinčního městečka stala překrásným městem s opravenými fasádami, s nádhernými komunikacemi, se spoustou památek."

I Uherské Hradiště se má podle svého místostarosty Stanislava Blahy čím chlubit. Jeden velký rest městu ještě stále zbývá - budova věznice, která měla v 50. letech pověst jedné z nejhorších v Československu.

Věznice v Uherském Hradišti,  foto: Jakub Vojáček  (veznice.uh.cz)

"Věznice je skutečně největší památkou v naší městské památkové zóně a taky největší skvrnou na její tváři. My usilujeme o to, abychom věznici získali do majetku. Pochopitelně by zde vzniklo Muzeum totality nebo totalit, protože zde nebyli vězni pouze za minulého režimu, ale i za druhé světové války."

Město se snaží budovu získat od ministerstva spravedlnosti. Celkové opravy si vyžádají až půl miliardy korun.