Historickým městem roku 2010 je Znojmo

Znojmo, foto: ČTK

Historickým městem roku 2010 se stalo jihomoravské Znojmo. Dalšími dvěma finalisty byly Prachatice a Polička. Výsledky prestižní soutěže, které se letos zúčastnilo 47 měst z celé České republiky, byly vyhlášeny v úterý na Pražském hradě. Vítěz každoročně vedle ocenění v podobě monumentální skleněné plastiky získává i milion korun. Ve Španělském sále je tentokrát převzal starosta Znojma Zbyšek Kaššai a Milena Štráfeldová se ho hned zeptala, jak dlouhá pro Znojmo byla cesta k této výjimečné ceně:

Znojmo,  foto: ČTK
"Cesta to byla dlouhá, město Znojmo vstoupilo mezi Městské památkové rezervace v r. 1974 a ta velká pocta by měla patřit i všem mým předchůdcům, kteří se od r. 1974 o tuto cestu zasloužili."

O jak velký soubor památek tam musíte pečovat?

"V současné době máme evidováno více než 164 památek, to je samozřejmě i velká finanční porce."

A jenom přibližte, které z nich jsou ty nejvýznamnější?

Rotunda svaté Kateřiny
"Největší památkou je samozřejmě znojemská rotunda. Co nás teď ale bude tížit, bude jedna z nejstarších staveb, Loucký klášter, která je zde už od r. 1192. A samozřejmě i severní přístupová cesta ke znojemskému hradu, která byla zastavěna pivovarem. Ten město v loňském roce odkoupilo a v současné době hledáme využití. To znamená, že děláme projekt na využití této severní cesty včetně využití pivovaru."

Znojmo mělo tu smůlu, že dlouhé desítky let za totality leželo v pohraničí. A vzpomínám si, že se to něm i podepsalo. Jak vypadá Znojmo teď?

Znojemský chrám sv. Mikuláše,  foto: ČTK
"Přijeďte se podívat, to je nejlepší reklama pro Znojmo. Myslím si, že město Znojmo už dlouhodobě pracuje na obnově svých památek. Od revoluce se zde udělal velký kus práce. Můžeme říct, že některé památky byly obnovené lépe, některé hůře, některé se mohou líbit, některé se nemusejí líbit. Nicméně celkový dojem je myslím ucelený a velice pěkný."

Jste blízko hranic, jak už řekli. Jezdí k vám hodně turistů z Rakouska?

"Ten boom rakouských turistů teď trošku opadá, nicméně velké projekty, které jsou v rámci V3 a V4, nastartovaly novou tradici návštěv rakouských turistů. Již to nejsou ti nakupující turisté, ale jsou to turisté, kteří mají zájem o kulturní památky a akce kulturního typu ve Znojmě. My tento projekt velice vítáme a myslím si, že je to velice příznivé."

Cenu starostovi Znojma Zbyšku Kaššaiovi předával loňský držitel titulu Historické město roku, tehdejší starosta vítězného Berouna a dnešní ministr kultury Jiří Besser. Náš nový redakční kolega Michael Rozsypal s ním natočil krátký rozhovor:

Jaké jste měl pocity letos při předávání ceny nástupnickému městu, kterým se stalo Znojmo?

"Beroun měl, řekl bych, velice těžkou cestu k tomu, aby mohl získat titul Historické město roku. Ucházeli jsme se o to v podstatě od roku 1994 a snažili jsme se, aby ta regenerace městské památkové zóny v Berouně probíhala co nejlépe i vzhledem k tomu nevelkému množství památek, ale zároveň k tomu velkému zničení centra města za působení antipamátkářů v minulém režimu. Takže s celkem skvělým pocitem jsem letos předával cenu za rok 2010 Znojmu. To je město téměř dvakrát větší než Beroun, má mnohokrát více památek než město Beroun. Byl jsem se tam i osobně podívat. Ale byl jsem se podívat i v Prachaticích i v Poličce, byl jsem i v Kutné Hoře, v Jilemnici, v mnoha městech za těch devět měsíců a musím říct, že celkově ta soutěž o Historické město roku i soutěž časopisu Moderní obec motivují města k tomu, aby regenerovala svoje památkové zóny a rezervace."

Na základě vaší zkušenosti, co byste popřál Znojmu, jak nejlépe zužitkovat ten titul i cenu v podobě vyhrané částky?

Svatováclavská dvojkaple,  foto: ČTK
"S tím titulem se dá velice dobře marketingově pracovat a myslím si, že milion korun v rozpočtech - Beroun má půl miliardy, Znojmo téměř miliardu - je jakousi kapkou k tomu, aby byly investovány tyto peníze do ochrany kulturního dědictví. Věřím, že ve Znojmě při tom obrovském počtu památek jistě budou vědět, jak naloží s milionem korun, které si dnes odvážejí z Pražského hradu."

Soutěž o titul Historické město roku tradičně pořádají ministerstva kultury a pro místní rozvoj spolu se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a letos proběhla už po sedmnácté.