Hlaváčová chce překonat La Manche tam i zpět v rekordním světovém čase

Yvetta Hlaváčová, Foto: ČTK

Yvetta Hlaváčová znovu přijímá výzvu jménem La Manche. Tentokrát ji však nestačí přeplavat proslulý kanál z anglického na francouzské pobřeží, ale chce ho zdolat hned oběma směry. To se zatím nikomu z českých plavců nepodařilo.

Yvetta Hlaváčová,  Foto: ČTK
Myšlenka vydat se na úmornou, téměř celodenní plavbu se zrodila v hlavě Yvetty Hlaváčové loni přímo na inkriminovaném místě.

"Napadlo mě to loni na mé první přeplavbě. Tam jsem cítila, že bych to mohla zvládnout i nazpět, takže když jsem odjížděla, už jsem byla rozhodnutá, že to příští rok zkusím dvakrát."

Česká plavkyně není ochotná spokojit se pouze se zápisem do českých tabulek. Útočit chce rovnou na třiadvacet let starý světový rekord Nizozemky Irene van der Laanové, který má hodnotu 18 hod a 15 min. I pokud by Hlaváčová překonala trasu čítající minimálně 66 km v pomalejším čase, byla by teprve třetí Evropankou, které se to podařilo. Sama si však dobře uvědomuje, že to nebude procházka růžovou zahradou.

"Já žiju v bolesti celý život, bolest k tomu patří, to se nedá nic dělat. Už jsem si zvykla snášet to dobře a pokud člověk trpí pro něco, tak to jde. Dělám to dobrovolně a nedělám to pro nic za nic. Jestli můžu ČR k něčemu pomoct, tak jsem na to pyšná a ráda to protrpím."

V sedmnáct stupňů chladné vodě se dost těžko po celou dobu udržuje maximální koncentrace. Česká reprezentantka má však i v tomto směru bohaté zkušenosti.

"Je to hrozně náročné udržet se 20 hod v soustředěnosti na výkon. Pokud nastane moment, že už to nezvládnu, tak v tu chvíli už nemyslím na nic. Člověk už poté plave jenom setrvačností a drží ho vůle. To znám moc dobře, to je prostě tma."

Při pokusu o rekord se bude hodně spoléhat na 12-ti členný doprovodný tým v čele s lodivodem Michaelem Oramem. Jejím trenérem bude španělský světový šampion v dálkovém plavání David Meca. Obrovský objem tréninkových km však za ní pochopitelně nikdo neodplave.

"Ročně naplavu zhruba 2300 km a tréninku se věnuji pět hodin denně. Především sbírám zkušenosti v moři, tedy nikoliv v bazénu, protože se učím vcítit do vody, do vln, zkrátka do mořského rytmu."

Hlaváčová má navíc nevýhodu, že pochází ze země, která nemá moře.

"Pro mě je to veliký handicap, že to moře nemáme a já tak musím hodně cestovat a být pryč z domu. Na druhou stranu, každý z nás už asi u moře byl a pokud ne a jednou se tam dostane, asi si na mě vzpomene, co jsem tam mohla prožívat."

Rekordní pokus by se měl v průlivu La Manche odehrát v prvním srpnovém týdnu tohoto roku, kdy se očekávají nejpříznivější podmínky. Na výsledku se totiž velkou měrou podílejí podmořské proudy a vítr. Posléze už se Yvetta Hlaváčová zaměří na OH v Pekingu, kde chce na 10-ti km trati bojovat o medaili.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio