Hlídač č. 47, velká role pro Karla Rodena

Herci Karel Roden a Lucia Siposová s režisérem Filipem Renčem, foto: ČTK

Drážním hlídačem, který má číslo 47, je v novém českém filmu Filipa Renče Karel Roden v roli vojáka, který přestál otřesy první světové války na haličské frontě a se šrámy na duši se vrací domů. Hlídač č. 47 je remakem dřívějšího filmu Josefa Rovenského z roku 1937, který kladl důraz na vnitřní drama vojáka. Renč naopak podtrhuje vztahy s lidmi kolem něj a ve scénáři dopisuje a motivuje milostnou zápletku.

Herci Karel Roden a Lucia Siposová s režisérem Filipem Renčem,  foto: ČTK
Hlídač č. 47 má dlouhou historii. Autorem stejnojmenné románové předlohy z roku 1926 je pozapomenutý legionářský spisovatel Josef Kopta, který se osobně zúčastnil bojů legií v Rusku a v celém svém literárním díle se k této problematice vracel. Nejznámější je jeho cyklus románů o Třetí rotě. Šéfdramaturg České televize Ivan Hubač připomíná:

Je to příběh vojenského vysloužilce, který sloužil u Haliče, a vrací se po první světové válce do vlasti. Dostane ten wechtr, kde má sloužit se svojí ženou..."

Setkání s novými lidmi a ozvěny bojů ve vysloužilcově duši otevírají nové problémy.

Voják musí i v civilu bojovat proti nepříteli, možná krutějšímu než na frontě. Film ale není laděný pochmurně psychologicky, jak se Renčovi jeví předválečné zpracování látky, vyzdvihl tragické milostné drama, vášně a emoce, které na pozadí války vyrůstají. Dopsal válečné scény a rozvedl vzájemné vztahy postav:

Režisér obsadil titulní postavy Karla Rodena, herce který je s úspěchem obsazován i do výrazných rolí v zahraničních produkcích.

Karel Roden a Filip Renč,  foto: ČTK
"Mně se na té roli moc líbilo, že byla takhle ucelená, takových příležitostí já jsem moc neměl. Ona jde celým filmem, takže se člověk má o co opřít. To mi na tom bylo nejpříjemnější. A byla dramatická... a hodná, říká Lucie."

Rodenovou hereckou partnerkou je slovenská herečka Lucia Siposová. Zahořklého Ferdu, milence, zahrál velmi přesvědčivě mladý herec Václav Jiráček a kruh hlavních rolí uzavírá Vladimír Dlouhý jako kostelník.

"Je to velký epický příběh o žárlivosti, o lásce, o zradě, o boji s vlastním osudem a s vlastními špatnými i dobrými vlastnostmi. A to jsou nadčasová témata. Krásné pozadí tomu dodávají ta 20. léta i první světová válka, ale jsou to věci, které řešíme dnes a denně,"

Karel Roden,  foto: ČTK
říká režisér Filip Renč. Film se natáčel ve skutečném drážním domku v Krušných horách. Během natáčení napadl sníh a film tak dostal sevřenou drsně poetickou atmosféru.

Hlídače č. 47 produkovala výhradně Česká televize z peněz svých koncesionářů. Podle produkčního Jaroslava Kučery je to snaha vrátit se k vlastním projektům, které byly časem zastaveny.

"Rozhodli jsme se, že se vrátíme k tradici, která byla ukončena před 10 lety, a vyprodukujeme opět vlastní film. Tím posledním byla Hanele režiséra Karla Kachyni, teď pokračujeme Hlídačem č. 47 Filipa Renče."

Do kin snímek vstupuje 27. listopadu.