Hokejisté budou hrát o medaile

Photo: CTK

Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále olympijského turnaje Slovensko 3:1 a postoupili do pátečního semifinále. V něm se utkají stejně jako loni na šampionátu ve Vídni se Švédskem. Po čtvrtfinálovém vyřazení v Salt Lake City tak budou úřadující mistři světa po osmi letech znovu bojovat o olympijské medaile.

Foto: ČTK
Svým dlouhatánským "góóóól" po úvodní brance Martina Ručinského podal komentátor České televize výkon hodný čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje. A zřejmě věděl, proč. Byl to totiž zlomový okamžik tohoto veledůležitého zápasu. Branka padla v našem oslabení, a to ještě více umocnilo sebevědomí českých hokejistů.

Od začátku zápasu působili Slováci na ledě hodně zakřiknutým dojmem. Snad jen brankář Peter Budaj opět prokazoval svou výtečnou formu. Oblíbenou a přitom jednoduchou kličku Martina Ručinského však zřejmě nečekal.

"To je ohraná písnička, ale já tu kličku mám prostě rád. I když dnes jsem to chtěl dát více nahoru, ale trefil jsem mu ruku a pod ní to prolétlo. Byl to samozřejmě důležitý gól, dostal nás do vedení, v němž jsme se mockrát v tomto turnaji zatím neocitli. Měli jsme tedy na čem stavět, náš výkon rostl, dali jsme potom druhý gól a myslím, že už jsme pak měli zápas plně pod kontrolou," řekl po utkání Martin Ručinský.

Foto: ČTK
A skutečně. Snad kromě závěrečných dvou minut, kdy se Slováci ze všech sil snažili zvrátit výsledek ve svůj prospěch, a druhé třetiny, v níž náš soupeř hrál hned několik přesilovek. A právě v nich se čeští hokejisté předvedli v tom nejlepším světle. Překvapilo to i Martina Ručinského: "Ta hra v oslabení byla opravdu výborná, nikdy jsem nás neviděl hrát ji tak dobře. Nevím, jestli to bylo tím, že Slováci byli, a nechci je nějak urážet, trošku nemohoucí na přesilovkách, anebo my jsme je opravdu hráli tak výborně. Myslím, že kromě několika střel tam neměli žádné šance. Naše obranné dvojice hrály oslabení skvěle a prakticky jsme je vůbec k ničemu nepustili."

Český trenér Alois Hadamczik na pozápasové tiskové konferenci pochválil mužstvo za koncentrovaný výkon a týmový duch. "Jednoho hráče bych chtěl přeci jen vyzvednout a to brankáře Milana Hniličku, který naskočil do hry a podal jistý a dobrý výkon. Nedělám z něj hrdinu, ale respektuji ho,"řekl trenér Hadamczik. Milan Hnilička ocenil výkon slovenských hráčů. O tom, že ve čtvrtfinále proti nim bude chytat, se dozvěděl večer před zápasem: "Bylo to po dvou odehraných třetinách proti Kanadě, kdy jsem neinkasoval, a proto jsem se cítil poměrně sebevědomě. Těšil jsem se na zápas. Hráli jsme výborně dozadu. Oni mají obrovskou sílu dopředu, ale my jsme ji dokázali pokrýt. Pár nepříjemných šanci tam však měli. Musím ale ještě jednou zdůraznit, že kluci podali výborný výkon dozadu, a to se pak proti nám špatně hraje."

Páteční podvečer ukáže, zda hra českého celku bude odměněna některou z olympijských medailí.

klíčové slovo:
spustit audio