Naši hokejisté jsou vicemistry světa

Foto: ČTK

Čeští hokejisté prohráli ve finále mistrovství světa v Rize se Švédskem 0:4 a neobhájili zlaté medaile z loňska. Značně obměněný tým, v kterém bylo patnáct nováčků na světovém šampionátu, tak získal první stříbrné medaile v historii pro samostatnou Českou republiku. Hráči někdejšího Československa skončili druzí naposledy v roce 1983.

Foto: ČTK
Nestranný pozorovatel musí uznat, že česká hokejová reprezentace, která sváděla boje na světovém šampionátu v lotyšské Rize, dokázala mnohém více než se od ní všeobecně očekávalo. Druhé místo na světě, byť se v turnaji neobjevily ty největší hokejové hvězdy, je skvělým úspěchem. Navíc se střední útočník David Výborný dostal do All Star týmu, který vybrali akreditovaní novináři.

Porážka ve finále samotné aktéry pochopitelně mrzela, ale za předvedenou hru v předchozích utkáních se rozhodně stydět nemuseli. I proto nebyla pro útočníka Martina Erata složitá otázka, co v hráčích po finále převažovalo - zda zklamání z porážky, či spokojenost s druhým místem: "Byli jsme ve finále, a tak určitě zklamání. Hráli jsme o zlatou medaili, prohráli jsme, musíme uznat, že byli lepší, hráli organizovaně a hráli výborně. My máme super partu, hráli jsme dobře, kluci se vydali ze všech sil a myslím, že na mistrovství předvedli skvělý výkon. Smutek bude jen chvilku, a pak se to musí oslavit, protože si myslím, že každá medaile je úspěch. Neměli jste tu žádné hvězdy, ale předvedli jsme myslím dobrý výkon."

Trenér Alois Hadmaczik (vlevo), foto: ČTK
V jednoduché roli nebyl před šampionátem reprezentační trenér Alois Hadamczik. Účast mu z různých důvodů odřeklo téměř třicet hráčů. Nechme teď stranou spekulace, že údajně některé hvězdy z NHL odmítly hrát pod tímto trenérem. Faktem je, že starší hvězdy získaly vše, čeho lze v hokeji dosáhnout a dále už reprezentovat nechtějí, někteří další pokračují v bojích o Stanleyův pohár, jiní zase léčí zranění nebo jejich kluby nedaly souhlas se startem na šampionátu. Alois Hadamczik tedy povolal mladý tým s patnácti nováčky na mistrovství světa a jednoznačně uspěl. Poslechněme si, jak zhodnotil finále i celý šampionát: "Do té doby než jsme dostali první a druhý gól jsme byli velice vyrovnaným týmem, dobře jsme bruslili, hráli jsme prostě dobře. Je ale pravdou, že když jsme dostali ty dva góly, tak Švédové ovládli hru a byli lepší a zaslouženě vyhráli celý turnaj. Celkově se ten turnaj chválit dá, jenže v ten daný den, když hrajete finále a prohrajete, tak vždycky ve vás bývá smutek a člověk těžko sbírá nějaké myšlenky nebo jiné síly. Chci ale poděkovat všem hráčům včetně těch osobností, včetně hráčů, kteří byli méně zkušení. Byl to velmi dobrý tým, velmi dobrá parta, která pro český hokej udělala v daný moment maximum. Já jsem přesvědčen o tom, že český národ viděl krásné zápasy a já děkuji všem, kteří nám fandili, kteří se dívali na hokej a kteří nás podporovali."

klíčové slovo:
spustit audio