Jsme v semifinále!

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čeští hokejisté mají dál šanci obhájit v Rize svůj loňský triumf z Vídně. Ve čtvrtfinále mistrovství světa porazili Rusko 4:3 v prodloužení, když rozhodující branku vstřelil v 68. minutě Zbyněk Irgl. V boji o postup do finále se svěřenci trenéra Aloise Hadamczika utkají s Finskem.

Foto: ČTK
Český tým začal klíčové utkání turnaje aktivně, ale po chybě obrany inkasoval jako první. Vyrovnat se podařilo až ve druhém dějství, následně jsme ve třetí třetině dvakrát o branku vedli, ale dvě minuty před koncem základní hrací doby Rusové srovnali stav na 3:3 a hrálo se prodloužení. V něm byli po osmi minutách šťastnější čeští hokejisté. Střelec rozhodující branky Zbyněk Irgl vzápětí popsal, jak k ní došlo: "David Výborný si mně výborně postavil. Řekl mi předem, že bude hrát bully dopředu, ať si najedu k druhé tyčce a on mi to tam pošle. Pak už bych měl dávat puk do prázdné branky. David to udělal výborně, dal mi to, já jsem zkoušel kličku, myslel jsem, že gólman bude reagovat už na ten první náznak a já to forhandem zametu do branky. Gólman mně ale dobře vybruslil, pokusil jsem to zaseknout a spadlo to tam, no."

Utkání bylo velmi vyrovnané a drželo diváky neustále v napětí. Dramatičnost zápasu potvrdil i střelec jednoho gólu Patrik Štefan: "Hrálo se nahoru a dolu, byly tam i krušné momenty. Myslím, že velký zlom nastal v první třetině, kdy jsme byli osm nebo deset minut oslabeni a Rusové hráli přes dvě minuty pět na tři,nedostali jsme z toho gól, po první třetině to stále bylo 1:0, což bylo pro dobré. Myslím, že nás to i trošku nabudilo. Ve druhé třetině jsme je přehráli, vytvořili jsme si i šance a dokázali srovnat stav. Ve třetí třetině jsme podle mně byli lepši, jen škoda toho gólu na konci, ale takový hokej občas je - někdy to tam spadne pro nás, někdy pro ně. Je to ale super pocit, že jsme to pak dovedli do vítězného konce."

Foto: ČTK
Také obránce Tomáš Kaberle, který vyrovnával stav na 1:1, soudí, že zápas se musel líbit: "Já si myslím, že to musel být povedený hokej. Obě mužstva hrála naplno, dala do toho všechno, věděla, že kdo prohraje, končí v turnaji, a proto jsme tady. Takové zápasy jsou velkou zkušeností pro každého z nás. Myslím, že obě mužstva podala pěkný výkon, ale jsme rádi, že jsme vyhráli. Byli jsme více než vyrovnaným soupeřem a nakonec jsme si to vítězství zasloužili. Uvidíme dál."

Vedle střelce vítězné branky Zbyňka Irgla byl bezesporu hrdinou zápasu brankář Milan Hnilička. Po vydřeném vítězství přiznal, že odchytal jedno z nejtěžších utkání kariéry: "Stoprocentně! Rusové ukázali svou sílu. Naši kluci hráli, co mohli, a myslím, že to bylo maximum, co naše mužstvo může předvést. Všichni viděli, jak technicky jsou Rusové vybaveni. Já jsem se jen snažil soustředit na to, abych nedostal gól. Nevnímal jsem, jaká je minuta,ale věděl jsem samozřejmě, kolik je do konce. Chtěl bych říct, že důležité bylo, že jsme udělali minimum faulů, až na tu první třetinu, tam toho bylo trošičku hodně, ale když jsme měli přesilovku, dokázali jsme dát góly. A to je to, co rozhoduje takové zápasy."

Další těžký duel čeká české reprezentanty v sobotu odpoledne, kdy nastoupí proti Finům k boji o finále světového šampionátu v lotyšské Rize.

klíčové slovo:
spustit audio