Horké léto zvýšilo letošní spotřebu piva

Foto: Markus Distelrath, Pixabay / CC0

Jak se letos dařilo českým pivovarům? Spotřeba piva bývá nejvyšší právě v letních měsících, a léto bylo letos pořádně horké. V Česku se spotřebuje na hlavu 138 litrů piva ročně. Spotřeba sice dlouhodobě klesá, ale stále jsme na prvním místě.

Foto: Markus Distelrath,  Pixabay / CC0
Podle údajů Svazu pivovarů a sladoven uvařily české pivovary za prvních osm měsíců piva víc než loni. Teplé léto si pochvalují i pivovary, potvrzuje obchodní ředitel největšího z nich Tomáš Mráz:

"Letošní sezóna byla nad očekávání. Byla velmi teplá a velmi suchá. Zaznamenali jsme jak v čepovaném, tak baleném pivu více než dvouciferný růst."

Loni se například propadl tuzemský trh, ale naopak vzrostl export. Zatímco předloni se v Česku zkonzumovalo takřka 16,4 milionů hektolitrů piva, loni to bylo jen 16 milionů hektolitrů. Export roste od roku 2011. Loni bylo z České republiky vyvezeno 4,6 milionů hektolitrů, což je v meziročním srovnání nárůst o 4,5 procenta. Nejvíc piva se vyvezlo na Slovensko, do Německa a Polska. V případě zemí mimo EU činí nárůst oproti předcházejícímu roku 18 procent a největšími spotřebiteli českého piva byly Rusko, Korejská republika a USA.

Nůžky mezi čepovaným a baleným pivem se rozevírají

František Šámal | Foto: Svaz pivovarů a výrobců piva
Na domácím trhu se rozevírají nůžky mezi spotřebou piva v restauracích a baleného piva. "Aktuálně tento poměr činí už 38 ku 62 procentům," komentoval vývoj trhu předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. Čepované pivo za poslední roky také výrazně podražilo a do hospody si na něj zajde asi o třetinu méně lidí, než před deseti lety. To potvrzuje i Tomáš Maier z České zemědělské univerzity:

"Mizí pivař, který přišel skoro každý den do hospody, dal si svých pět desítek, nebo případně i více, a tohle už moc neexistuje. Spotřebitel si trošku víc vybírá. Jde do hospody méně častěji a vybírá si trošku silnější a speciálnější piva."

Plechovky jsou stále oblíbenější

Foto: Edd Allen,  Piaxabay / CC0
Dalším trendem v pivovarnictví je nárůst plechovek. Meziročně dokonce o 37 procent. I proto řada pivovarů investuje do nových linek na jejich výrobu. Při nákupech sice stále vede pivo v lahvích, ale plechovky získávají na oblibě stále více, říká ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová:

"Pivo v plechu je vyhledávané zejména na grilování a venkovní oslavy. Jedná se totiž o praktický obal, který je lehký, a dříve se vychladí, než třeba sklo."

Pivovarský sektor ročně odvede na daních 29 mld. korun V pivovarnictví pracuje na 65 tisíc lidí Pivo tvoří v tržbách restaurací více než 25 procent

O necelou desetinu víc se kupovalo i pivo v minisoudkách. Jedničkou stále zůstává ležák, ale Češi si oblíbili i různá exotická piva. Dařilo se nealkoholickému pivu, kterého se loni vyrobilo na 578 tisíc hektolitrů. Meziročně zhruba o 30 procent na 301 tisíc hektolitrů se zvýšil i výstav míchaných nápojů na bázi piva, tzv. pivních mixů.

Trh se musel vyrovnat s elektronickou evidencí tržeb, což podle předsedy Českého svazu pivovarů a sladoven Františka Šámala dokázal. Naopak u protikuřáckého zákona jsou celkové dopady negativní.