Horníci se bouří

Havíři Dolu Paskov na Frýdeckomístecku vycházejí před budovu šachty, aby se zúčastnili výstražné stávky, foto: ČTK

Ministerstvo práce a sociální věcí zrušilo vyhlášku z roku 1991, která zaručoval horníkům určité nadstandardní sociální výhody. Proti tomuto postupu protestovali v pondělí horníci z dolu Paskov. K protestům se chtějí připojit i další odboráři. Podrobnosti zjišťoval Zdeněk Vališ.

Havíři Dolu Paskov na Frýdeckomístecku vycházejí před budovu šachty,  aby se zúčastnili výstražné stávky,  foto: ČTK
Horníkům se nelíbí, že byla zrušena vyhláška, která jim mimo jiné zaručovala výplatu ročního odstupného poté, co horník musí ze zdravotních důvodů odejít z práce v hlubinném dole. Jinými slovy, horník musí odejít z dolu po vypršení tzv. expoziční doby, která je různá podle míry prašnosti na jednotlivých pracovištích, od pěti zhruba do pětadvaceti let. Pak si musí horník hledat jinou práci. Premiér Vladimír Špidla v pondělí horníkům na Ostravsku vzkázal, že vyhlášku bylo nutné zrušit, protože neodpovídá českému právnímu řádu. S tímto výrokem ale nesouhlasí předseda moravskoslezských odborů Jan Sábel a odvolává se přitom na dřívější rozhodnutí Nejvyššího soudu.

"Z hlediska práva Nejvyšší soud jednoznačně prohlásil vyhlášku za oprávněnou, nezpochybnil ji. To je názor našich právníků a my budeme postupovat dál legislativně."

Zleva předseda odborů Dolu Paskov Josef Nejezchleba,  ministr práce Zdeněk Škromach a člen odborářské delegace Ján Sábel,  foto: ČTK
Někteří zaměstnanci si ovšem mohou položit otázku, zda mají mít horníci nějaká zvláštní privilegia oproti jiným zaměstnancům...

"Já bych si zase položil otázku, zda mají mít zvláštní privilegia policisté či vojáci. Ať si každý občan uvědomí, že ten horník je osm hodin v dole, bez slunce, bez světla, v absolutně zvláštních hygienických podmínkách. A za to, že pracoval v dole, ničil si zdraví, tak dostával nějaké odstupné. Je to také z toho důvodu, že je těžko uplatnitelný na trhu práce. V Ostravě je více než sto tisíc nezaměstnaných a málokdo by horníka v padesáti letech vzal někde do zaměstnání."

A co podniknou odbory, když ministerstvo neustoupí?

"My zatím jednáme o nějakých možnostech dostat něco do kolektivní smlouvy. Bohužel se to nedaří a ani se to nepodaří v takové výši jako nám slíbil ministr Škromach či včera předseda vlády. To jsou neuvážená slova vládních činitelů. Neuvědomují si, že pokud je něco v zákoně (vyhlášce), tak je to osvobozené od daně. Pokud není, tak se z toho sráží daň, takže nikdy ti lidé už nedostanou tolik, co dostali. Ale tady je spíše jiná otázka. Máme docela vážné obavy, že zaměstnavatel, když nebude platit odstupné, tak už ho nic nebude tlačit k tomu, aby ty hygienické podmínky v dole sledoval a nedopouštěl zhoršování pracovního prostředí a tím vznik nemocí z povolání. Čili lékaři budou vyndávat pracovníky z dolů a místo nich budou nastupovat Poláci a daňoví poplatníci budou platit nezaměstnané bývalé horníky."

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach v Ostravě na jednání s představiteli odborů OKD,  foto: ČTK
Myslíte si, že šéf Ostravsko-karvinských dolů Viktor Koláček bude přístupný nějaké kompromisní dohodě, když teď má v souvislosti s trestním stíháním úplně jiné starosti?

"Nějaké kompromisní dohodě asi přístupný bude, protože to slíbil zřejmě jako kompenzaci za zrušení vyhlášky. Ona je v tom i velká politika. Ale určitě to nebude na úrovni bývalé vyhlášky a určitě to nebude na dlouhou dobu. Možná se to objeví v kolektivní smlouvě na rok či dva. Pak už ne. A mám ještě jednu poznámku. Ta vyhláška číslo 19 platí i na Slovensku. Tam ji nezrušila ani pravicová vláda. To, co tady udělala sociální demokracie, sociálnědemokratická vláda nás velmi překvapilo."

Horníky ze severní Moravy už podpořili rovněž odboráři a zaměstnanci Mostecké uhelné společnosti. V jejich prohlášení se uvádí, že pokud nedojde do čtvrtka k návratu do původního stavu, vyhlásí na pátek výstražnou hodinovou stávku.