Hrad Loket
Máte chuť přenést se o několik staletí zpět? Odhodit po středověké hostině kost jen tak za hlavu, zúčastnit se rytířského turnaje a podívat se za světla pochodní na představení kejklířů? To vše nabízí hrad Loket, který se tyčí nad stejnojmenným městečkem v západních Čechách. Až na jeho věž s krásnou vyhlídkou se vydala Zdeňka Kuchyňová.
Hrad Loket byl už od počátku 13. století častým místem pobytu českých panovníků i významných diplomatických jednání. Nejstarší částí dnešního hradu je pozdně románská rotunda. Mimochodem je nejmenší v Česku - má průměr pouze 3,6 metrů, ale zato devadesáticentimetrové zdi. I když původně stála samostatně, v průběhu staletí byla obestavěna a znovu objevena až v roce 1966. Archeology tu překvapil jeden nález. Ve spáře zdiva objevili sto let starou svačinu - chleba s cibulí a poměrně zachovalou. Jak uvedla průvodkyně Marcela Lojdová, v původní románské zástavbě hradu stával také tzv. markrabský dům.
"V roce 1725 při velkém požáru města a hradu vyhořel a z té původní románské stavby zůstalo jenom přízemí a sklepení. Ta budova byla potom opravena na počátku 19. století, kdy tady hrstka nadšenců z Lokte založila muzeum porcelánu a to se v této budově nachází dosud."Loket byl královský hrad a jeho významné postavení potvrzují zápisy Zbraslavské kroniky. Když na počátku 14. století vypukly v zemi rozbroje, odešla na Loket se svými dětmi Eliška Přemyslovna. Hrad navštívila ještě několikrát a nakonec sem byla nucena uprchnout před hněvem krále i s kralevicem Václavem - mladým Karlem IV. Ten sem v dospělosti často jezdil a využíval královskou oboru. Městu udělil řadu privilegií, které se staly jablkem sváru v období, kdy byl hrad zastaven rodu Šliků jako odměna za finanční výpomoc v husitských válkách.
"Měšťané ale měli také své hlavy, takže zase Lokeťané ten hrad v období Šliků vypalovali. Celých těch 110 let bylo ve znamení takových půtek."
Šlikové se pokoušeli o prodej Loketska Sasům, tím se znelíbili císaři a tak byl hrad vrácen královské koruně. Nakonec ho získali loketští občané a hrad městu patří dodnes. Měl i své městské vězení, které na hradě vzniklo roku 1822.
"Byli tady vězněni zloději, lichváři. Bylo to spíše vězení lehčí, ale nicméně sloužilo svému účelu až do roku 1948. A patrně po roce 1945 tady byli vězněni i kolaboranti a zřejmě se s tím spláchla lecjaká nečistota, která tady v tom pohraničí byla. Takže vězení tady bylo poměrně dlouho."A podmínky byly dosti kruté. V pěti kobkách se topilo jen jedněmi kamny. Navíc je vězení na skále, takže to asi nebylo nic příjemného. Kobky dnes představují návštěvníkům středověké právo útrpné.
"Slyšíte ten křik? Tak to je nasimulováno. Je to útrpné právo tak, jak se vymáhalo z lidí přiznání ve středověku, tedy kolem 15. století. Takže je tam natahování na skřipec, zazdívání zaživa, zavírání do klády, vypalování očí železnou tyčí a to všechno tam je předvedeno na polyuretanových figurínách, které se pohybují, takže to působí dosti věrohodně."Jako správný hrad má i Loket své strašidlo. Traduje se pověst o zakletém královském purkrabím. Legenda vychází z meteoritu, který byl na místních polích vyorán v 15. století. Vážil skoro 110 kilo a tak se lidé domnívali, že je to zakletý purkrabí.
"V době husitských válek byl tady na hradě krutý purkrabí, který se jmenoval Půta z Ilburka. To je skutečná historická postava. Historie říká, že se mu podařilo uvrhnout do vězení mladého muže, který byl živitelem svých sourozenců a své matky. Ta přišla za mladého muže prosit a on jí nevyhověl. A matka jak byla rozčilená, tak Půtu proklela a údajně ho proměnila v kámen."
Na Lokti je dnes už jen maketa kamene. Ten pravý byl na počátku 19. století rozřezán, jedna část je v muzeu ve Vídni, druhá v Praze.Na nádvoří hradu byly z bývalého loketského hřbitova přivezeny vzácné náhrobní kameny. V rohu pak nenápadně stojí jeden z nejstarších.
"Je vytesán v hebrejštině a ten kámen je jediná památka na židovské období v renesanci. Byl vytesán někdy kolem roku 1700 a to na památku rabího Benjamina, který tady v Lokti působil. Takže to je takové unikum loketské, jediná renesananční židovská památka. Je tam napsaná oslavná báseň a po obvodu jsou data, která se týkají rodiny rabiho Benjamina."
Poslední čtyři roky se na Lokti pravidelně konají například představení Rusalky, Kouzelné flétny nebo Carmen. Zdejší amfiteátr byl postaven po druhé světové válce a nádherně využívá scenérie hradu, řeky a skal. Na hradě můžete zažít pravou středověkou hostinu, ale i svadbu v dobových kostýmech za přítomnosti pána hradu. Zajímavostí obřadní síně je freska vojáka ze 17. století."Ta nebyla objevena v těchto místech, ale právě v prostoru vězení a byla sem přenesena tzv. transparentní metodou. To znamená, že se na tu omítku přenese takové jemné pletivo, ta freska se odseká a buď se přenese jinam a tam se zrestauruje nebo dokonce může být i řadu let takto uchovávána v depozitáři pokud na ni není místo."
Jak uvedla Marcela Lojdová, pokud jste v dobré kondici, můžete také vystoupat na věž. Ta stojí přímo na skalním masivu a je odtud krásný rozhled. Uvidíte z ní na tzv. Kolovratovu skálu, kde místní radní každoročně pořádají živý orloj. Skála totiž orloj velice připomíná a tak místo apoštolů, či smrtky mohou loketští pozorovat své radní. Nebo se můžete podívat pod místní most, kde je další loketská rarita - výběh kamerunských koz.