Loket – vězení i oblíbené sídlo Karla IV.

Hrad Loket, foto: Klára Stejskalová

Malebné městečko zasazené na skalním útesu uprostřed nádherného Slavkovského lesa láká turisty z celého světa. Jeho dominanta – středověký hrad - patří mezi nejstarší kamenné památky v českých zemích.

Hrad Loket,  foto: Klára Stejskalová

Malebné okolí pivovaru,  foto: Klára Stejskalová
V ulicích hradního městečka tyčícího se na skalním ostrohu nad řekou Ohře je slyšet čeština, němčina, ruština, a dokonce i čínština. „Jezdíme sem každý rok. Vždy když se léčím v lázních Jáchymov, tak se sem s manželem vypravíme“ líčí paní Dvořáčková. „Je to neuvěřitelně malebné, romantické místo. Kromě procházky úzkými uličkami se pokaždé zastavíme v restauraci v místním pivovaru. Dnes jsme si pochutnali na svíčkové s brusinkami a horkých lázeňských oplatkách“. Manželé Dvořáčkovi jen potvrzují, že Loket je oblíbeným výletním cílem především lázeňských návštěvníků z nedalekých Karlových Varů nebo Jáchymova. Ale nejen jejich. V létě se tu zastavují cyklisté a především vodáci sjíždějící Ohři. I proto se může honosně se týčící hrad pochlubit titulem nejnavštěvovanější památky v Karlovarském kraji.

Klíč ke království

Hrad Loket,  foto: Klára Stejskalová
Opevněné město s hradem bylo v minulosti označováno za „klíč ke Království českému“. Tradovalo se, že kdo dobude Loket, dobude celé území patřící české koruně. Hrad patřil k nejlépe opevněným místům v Evropě a zuby si na něm vylámali všichni dobyvatelé. Zprávy o založení románského hradu se různí. Za zakladatele je považován buď český král Vladislav I., nebo ministeriálové císaře Friedricha I. Barbarossy, kteří zdejší oblast osidlovali rolníky z německých zemí.

Nejstarší písemné záznamy z roku 1227 zachycují pobyt krále Přemysla Otakara I. a jeho dcery Anežky Přemyslovny, známé jako svatá Anežka Česká. Na hradě se konaly významné státní audience, král Václav I. zde mimo jiné přijal v roce 1239 i římského císaře Konráda. Nejdelší čas na Lokti strávil kralevic Václav, pozdější císař Karel IV., kterého zde jeho otec Jan Lucemburský v dětství věznil. Karel IV. se také postaral o obnovu hradu a velkolepou přestavbu po velkém požáru v roce 1352. Husitské války i prodej hradu ale výraznou měrou rozhodly o jeho dalším osudu. Od té doby se již netěšil přízní českých panovníků, i přestože sem dál zavítala řada významných postav historie, už nikdy nezískal takovou oblibu a slávu jako za dob Lucemburků a Přemyslovců.

Hrad Loket je pro návštěvníky otevřen denně. Nabízí sbírky historického nábytku, ukázku staré loketské lékárny a výstavu historických zbraní. Jedinečná je expozice útrpného práva v původních vězeňských celách. Exkursi doprovázejí zvukové kulisy trpících a zbídačené figuríny vězňů. Na hradě také najdete nejstarší zdokumentovaný český meteorit, který spadl na naše území. Pochází ze 17. století. Z dostupných pramenů není zcela jasné, kdy přesně a kam dopadl.

10
50.186159270000
12.753560540000
default
50.186159270000
12.753560540000