Humanitární projekt Srdce bez hranic umožní operace srdce pro děti českých krajanů

r_2100x1400_radio_praha.png

Srdce bez hranic - tak se jmenuje nový humanitární projekt, který chce pomoci nemocným dětem českých krajanů v zahraničí. Už od příštího roku by ve špičkových nemocnicích v Česku mohly podstoupit náročné operace srdce. Do nadačního fondu, který má jejich léčbu uhradit, chtějí přispívat i tzv. Wintonovy děti. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

V roce 1939, kdy ve zvláštních vlacích na poslední chvíli opouštěly Československo, jim bylo pět, deset let. Britskému makléři Nicolasi Wintonovi se tak podařilo zachránit téměř sedm set židovských dětí před plynovými komorami. Tzv. Wintonovým dětem je dnes kolem osmdesáti a chtějí naopak pomáhat sami - dětem českých krajanů.

"Teď začínáme další akci, která se bude jmenovat Srdce bez hranic. Chceme založit v Čechách fond pro děti, které mají srdeční vady, nebo pro jejich maminky. Jsou to Češi, kteří bydlí třeba v /bývalé/ Jugoslávii nebo v zemích, kde nemají možnost být operováni,"

vysvětluje lady Milena Grenfell Baines z Velké Británie, která je sama jedním z Wintonových dětí.

"My chceme zaměřit pomoc při operacích a při léčbě třeba českým krajanům v zemích, kam je zavál osud trošku méně příznivý, to znamená potomkům našich kolonistů v Rumunsku, v Moldávii, v Kazachstánu a v těchto zemích. Anebo v některých případech, pokud ta možnost bude, taky dětem ze zemí, které jsou v tzv. krizových oblastech světa,"

dodává k tomu Vladimír Mertlík, který stojí i za dalším humanitárním projektem Podepsáno srdcem. V něm se už třináct let prostřednictvím chebského Centra dobré vůle financují protetické pomůcky pro nemocné děti, sociální i právní pomoc pro jejich rodiny a další humanitární projekty. Finanční prostředky se získávají díky dražbě, do níž v 90. letech svými pery přispěli například princ Charles nebo prezident Bill Clinton.

"O něco později to byly významné české osobnosti typu astronauta Cernana, spisovatelů Fischla, Škvoreckého, Áji Vrzáňové atd. Nebo to byli nositelé filmových Oscarů, světoví architekti, světové sportovní hvězdy..."

Letošní dražba proběhne 13. prosince na pražském Žofíně a tentokrát do ní svými díly přispívají špičkoví umělečtí skláři. I na novém projektu chtějí spolupracovat významné osobnosti. Kromě Wintonových dětí se do něj zapojují například kardiochirurg prof. Jan Pirk, bývalý český eurokomisař Pavel Telička nebo herec a lékař Pavel Kříž. Vladimír Mertlík vysvětluje i důvod, proč se tento humanitární projekt zaměří hlavně na léčbu srdce:

"V oblasti srdečních chorob, ač to zní neuvěřitelně, tak je všechno naprosto stoprocentní. Kapacita kardiocenter je absolutně dostačující, péče je skutečně na světové úrovni a pojišťovny s tím nemají problém, pokud se jedná o české občany. Tady nehrozí, že by někdo nemohl být léčen nebo včas vyléčen na tyto choroby."

Projekt Srdce bez hranic začne pracovat po Novém roce. Informace o nemocných dětech českých krajanů chce získávat od českých diplomatů i od lékařů, kteří v zahraničí dlouhodobě působí.