Inscenace Lucrezia Borgia v Národním divadle je plná vražd, lásky i nenávisti

Bára Basiková v roli Lucrezie, foto: ČTK

Dramatický příběh plný vášně, vražd i lásky, jehož hrdinkou je slavná žena italské renesance Lucrezia Borgia, ožívá v novém stejnojmenném baletu Národního divadla.

Bára Basiková v roli Lucrezie,  foto: ČTK
Inscenaci, v níž se poprvé na jevišti první české scény propojil taneční žánr baletního souboru s hranými pasážemi a písněmi, vytvořil choreograf Libor Vaculík, hudbu složil Petr Malásek a texty napsal Václav Kopta. Hlavní postavu Lucrezie autoři pojali jako dvojroli, o níž se dělí vždy sólistka baletu Národního divadla a zpěvačka. Ve světové premiéře 20. listopadu ji ztvárnily Zuzana Susová a Bára Basiková. S oběma představitelkami jsem při té příležitosti hovořila...

"Tam jsou takové rychlé záměny, kde ona sleze z jeviště, přitočím se já, odtančím něco, máme stejné kostýmy, stejné nám udělali paruky, a první ohlasy říkají, že to není skoro poznat, ta výměna tanečníka za zpěvačku. Musím říct, že mám strašně ráda balety Libora Vaculíka, protože mají duši. Když tančím v jeho baletu, přijdu na jeviště a mám o čem hrát, tak mě to strašně naplňuje,"

říká Zuzana Susová a ke spolupráci s Bárou Basikovou a Radkou Fišarovou, která pěvecky alternuje, dodává...

"To je pro tanečníka strašně přínosné. Spolupráce se zpěváky - s paní Basikovou, a vůbec se všemi, kteří se na tom představení podílejí, je příjemná. Nemají potřebu hrát si na nějaké hvězdy, chovají se přirozeně, a jde jim o to, vytvořit kvalitní představení,"

uvedla Zuzana Susová, kterou vedle účinkování v "Lucrezii Borgii" zanedlouho diváci uvidí v připravovaných baletech "Gizelle" a "Rodinné album", a o Vánocích opět v "Louskáčkovi". V současné době tančí též v "Labutím jezeru", ve "Zkrocení zlé ženy", "Motýlím efektu" a "Zpěvech země".

'Role Lucrezie je pro mě úžasná výzva, ' řekla Bára Basiková o své nové roli v Národním divadle,  foto: ČTK
Bára Basiková o své nové umělecké roli na prknech Národního divadla Radiu Praha řekla...

"Pro mě to byla velká pocta, když mne Libor Vaculík pro tento projekt oslovil, jednak, že to byl právě on, protože já si ho nesmírně vážím, znám některá jeho představení, znám jeho práci, choreografii, jeho rukopis se mi velice líbí, už jsem s ním spolupracovala na muzikálu Rusalka. A samozřejmě další věcí bylo velice příjemné zjištění, že autorem hudby je Petr Malásek, jehož si také nesmírně vážím, a opravdu odvedl nádhernou práci. Role Lucrezie je samozřejmě úžasná výzva, protože to je opravdu velice silná postava plná emocí, a na jednu stranu i kontroverzní postava. A naposled tedy, že je to projekt, který se odehrává v Národním divadle, tak si myslím, že kdo by si to nechtěl alespoň jednou v životě vyzkoušet stát na jevišti 'zlaté kapličky'? A ještě, i když média mne staví do popředí tohoto představení, chci říct to, že je to především baletní představení - roli Lucrezie také tančí sólistky baletu Národního divadla, ať je to Zuzana Susová nebo Pavla Hrubešová, a já, jako Lucrezia-zpěvačka, jsem jen součástí tohoto projektu. Takže je to práce celého baletního souboru, který odevzdává naprosto fantastické výkony, a já jsem šťastná, že vůbec jsem se do takovéhoto prostředí mohla dostat, získat další zkušenost, a svůj umělecký život si rozšířit o tuto novou dimenzi."