Jak naplnit ochozy stadionů?

Fanoušci Baníku Ostrava, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tak trochu ve stínu 30. Letních olympijských her v Londýně začal nový ročník první fotbalové ligy. Fanoušci, ale i lidé přímo spjatí s fotbalem si kladou už tradiční otázky: Jaký bude? Co přinese? Zlepší se hra? Budou rozhodčí přesní a neúplatní? Budou ochozy stadionů plnější? Právě návštěvnost na zápasech nejvyšší fotbalové soutěže nás dnes bude zajímat především.

František Komňacký,  foto: ČTK
Nový ročník první fotbalové ligy přivítal ve svém středu dva nováčky: po sedmiletém půstu Jihlavu a po roční přestávce Brno. Jihlava, která ve druhé lize skončila na druhém místě, si stanovila jako hlavní cíl udržet se v nejvyšší soutěži natrvalo. Měl by k tomu přispět bývalý sparťanský a reprezentační brankář Jaromír Blažek, který změnil svůj původní úmysl skončit s aktivním fotbalem a posílil celek z Vysočiny. Je to rodilý Brňák, a tak k Jihlavě neměl daleko. Další velmi výraznou posilou je trenér František Komňacký, který se rozhodl opustit "teplé místečko" v Jablonci a přijmout novou výzvu. "Liga v Jihlavě prostě zůstat musí a žádné jiné velké cíle nechci," komentoval své ambice před novou sezonou.

Brno se vrátilo do nejvyšší soutěže po roce, navíc tak trochu se štěstím. Ústí nad Labem, které loni druhou nejvyšší soutěž vyhrálo, nedisponuje hřištěm splňujícím prvoligové podmínky - ať už zázemím, chybějícím vyhříváním trávníku či absencí osvětlení. Před dvěma roky bylo Ústí nad Labem umožněno hrát první ligu v nedalekých Teplicích s podmínkou, že bude zahájena rekonstrukce vlastního stadionu. Ta však dosud nezačala. A tak přišel na řadu licenční tribunál fotbalové asociace, který výjimku pro tuto sezónu nepovolil. Tento verdikt následně potvrdilo i mimořádné ligové shromáždění.

"Jediným cílem mimořádného ligového shromáždění bylo projednat, zda zástupci prvoligových a druholigových klubů odsouhlasí účast v nejvyšší soutěži Ústí nad Labem, které nesplňuje kritéria pro první ligu," uvedl po ligovém shromáždění místopředseda fotbalové asociace za ligu Dušan Svoboda, který zároveň ligovému shromáždění předsedá. "Naprostá většina klubů žádost Ústí nad Labem hrát první ligu na jiném stadionu zamítla," uvedl Dušan Svoboda. "Jak kdo hlasoval, to je naše interní záležitost, ale opakuji, že to byla jasná většina."

Prvoligové utkání jihlavského klubu s olomouckým,  foto: ČTK
Ve stejné situaci se ocitl i ve druhé lize třetí Baník Sokolov. A tak přišla řada na čtvrté v pořadí Brno. Tomu pomohl stadion odpovídající prvoligovým parametrům, a tudíž získalo profesionální licenci.

Jedním z problémů, se kterými se česká nejvyšší fotbalová soutěž dlouhodobě potýká, je návštěvnost na utkáních. Kupodivu v Brně s tím problém nemají. Jak s nadsázkou řekl Jan Kaliba ze sportovní redakce Českého rozhlasu, "děvčatům, která počítají tržbu za prodané občerstvení na stadionu brněnské Zbrojovky, je do smíchu. Od začátku nové sezóny se počet návštěvníků a tím i jedlíků klobás a párků po dlouhé době znovu dostal nad hranici pěti tisíc na jedno utkání." Tento stav si pochvaluje i kapitán brněnských Petr Švancara:

"Pokud máme stadion pro deset tisíc a přijde šest a půl, tak je to pro nás krásné. Hlavně v době, kdy jsme tady před rokem měli tisíc lidí a hrála se 2. liga. Takže z tohoto důvodu jsme spokojení. Lidé mají dneska hodně jiných zájmů, ale my máme tu možnost díky sportu - fotbal a hokej mají lidé asi nejvíc rádi - tak máme šanci dostat je v neděli večer od počítačů a z nákupních center na stadion. Podařilo se nám to dvakrát po sobě. To už asi nepřichází v úvahu, aby chodilo čtyřicet tisíc lidí na fotbal. Nejsou stadiony, doba, kdy chodilo 20-30 tisíc je dávno pryč, to už nebude."

Petr Švancara se nebojí ani konkurence ledního hokeje, který zejména v Brně v posledních letech přilákal davy fanoušků:

"Myslím si, že ne. Divák tady začal vnímat fotbal jako pozitivní věc, za to jsme strašně vděční. A myslím, že hokej tomu taky pomůže, že divák bude chodit na fotbal i na hokej stejně. Myslím, že divák je v tom podobný, že má rád fotbal i hokej. Určitě to nebudeme brát jako konkurenci. Je to úplně jiný sport. Věřím, že lidé teď budou pořád vnímat Zbrojovku pozitivně. A proč si nevzpomenout na staré časy, kdy se chodilo z fotbalu na hokej."

Fanoušci Baníku Ostrava,  foto: ČTK
Podobný problém s konkurencí fotbalu a hokeje by mohli mít v Plzni. Generální manažér plzeňské Viktorie Adolf Šádek je ale dobré mysli:

"Já pevně doufám, že o fanouška nebudeme soupeřit, že nadstandardní vztahy s Martinem Strakou a hokejem jako takovým, budou nahrávat tomu, že fotbal ani hokej se nebudou muset přetahovat o jednotlivé fanoušky. Naopak si myslím, že fanoušek, ať hokeje nebo fotbalu, z toho bude mít daleko větší zážitek. Možná ho to v konečném důsledku bude stát i méně peněz, servis pro lidi bude daleko větší tak, abychom se jako před několika lety nemuseli bavit o tom, jestli přijde víc lidí na hokej nebo fotbal. Já osobně stejně jako fandím plzeňskému hokeji, tak fandím každému plzeňskému sportu."

Pražská Sparta už o fanoušky přišla. Za výtržnosti fanoušků v jarním zápase s Českými Budějovicemi byla potrestána uzavřením stadionu pro diváky na dva soutěžní zápasy. Dušan Svoboda, který je vedle funkce místopředsedy Fotbalové asociace také místopředsedou představenstva Sparty, to vidí jednoznačně:

"Vstupujeme do té sezony s hendikepem minus dvacet, pětadvacet tisíc fanoušků."

Obecně by ale Fotbalová asociace na konci sezony ráda došla k vyššímu číslu průměrné návštěvnosti, než je stávajících necelých pět tisíc. Plán je prostý. Odnaučit Čechy chalupaření a přimět je zvyknout si trávit sobotní podvečery na ligových stadionech, říká místopředseda Fotbalové asociace Dušan Svoboda:

"Myslím si, že efekt chalupářů slábne a generace fanoušků, na které se musíme primárně zaměřit, už úplně ta chalupářská generace není."

Miroslav Pelta
Dalším problémem jsou zápasovém termíny. Kromě čtyř televizních zápasů od pátku do pondělí by se týmy měly podřídit jednotnému dni a času výkopů. Fotbalu by to mělo přinést větší sledovanost, a tím i více peněz. Většina klubů se prý téhle novince nebrání, říká Dušan Svoboda:

"Já to nechci to nikomu nařizovat. Liga je soutěž šestnácti klubů a jestli se na něčem většinově neshodneme, tak to prostě nebude. Moje úloha je přesvědčit o tom většinu klubů. Pokud se mi to nepodaří, nebo oni mě přesvědčí o svých argumentech a o své pravdě, tak se nedá nic dělat, ale ty první debaty na toto téma mi dávají poměrně dost optimismu."

A ještě jednu věc by chtěli v ochozech fotbalových stadionů změnit - dostat mezi fanoušky více žen. V tom má český fotbal, třeba oproti hokeji, velké rezervy. O ženy na stadionech ale stojí, a, jak říká Dušan Svoboda, nejen kvůli číslům:

"Přítomnost žen na stadionu má jeden sekundární efekt - kultivuje tu mužskou část publika. Je to jednoznačně naše priorita a na ženskou část publika bude cílena řada aktivit."

A co od nového ročníku první fotbalové ligy očekává předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta?

"Očekávám pokračující trend. V posledních dvou letech vzrostl počet vstřelených gólů, myslím, že dokonce 635, což je velké číslo, je to výrazný nárůst proti minulým letům. Samozřejmě očekávám i zvýšenou návštěvnost, protože si myslím, že by se mělo promítnout do návštěvnosti to, že osm hráčů z první ligy reprezentovalo Českou republiku na Mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Myslím, že výsledek i předvedená hra našich hráčů z první ligy byla tím tahounem mužstva. Ti kluci splnili očekávání, a tak je diváci uvidí na našich stadionech. Doufám, že nám to pomůže zvýšit návštěvnost, protože v minulém soutěžním ročníku došlo k navýšení návštěvnosti v průměru o 300 diváků na zápas. Myslím tedy, že konstelace pro to, abychom mohli konstatovat, že ta liga má hlavu a patu, že by se mohla zvýšit atraktivita i návštěvnost, je tady."

klíčové slovo:
spustit audio