Jak zní Česko

Foto ilustrativa: Myriams/Pixabay CC0

Každé prostředí má svůj typický zvuk. Každá země svůj jazyk. Zažijte atmosféru nejrůznějších míst v Česku a porovnejte ji s atmosférou stejného prostředí v zemích, v nichž působí partnerská média Rádia Praha.

Náboženství v České republice

Česko patří mezi nejateističtější země na světě. Podíl věřících trvale klesá, během dvaceti let se jejich počet snížil na polovinu. K víře se hlásí pouhá pětina obyvatel. Pravidelně, alespoň jednou měsíčně, chodí do kostela necelá desetina lidí. Nejsilnější je římskokatolická církev.

Švýcarsko

Většina Švýcarů jsou křesťané, převážně římští katolíci. Podle údajů z roku 2016 70% obyvatel Švýcarska navštěvuje bohoslužbu alespoň pětkrát do roka. Počet věřících ale v posledních letech klesá. Náboženská obec v Arlesheimu přivítala v říjnu 2018 nového pastora Sylvestra Ihuomu. Katedrála byla postavena v roce 1680 a je známá jako ukázka působivé pozdně barokní architektury.

Bohoslužba ve svatyni Kateri Tekakwitha v Kahnawake (Kanada)

Kateri Tekakwitha (1656-1680), domorodá žena z kmene Mohawků žijícího poblíž Montrealu, byla katolickou církví kanonizována v roce 2012. 21.října 2018 se u příležitosti šestého výročí kanonizace uskutečnila speciální mše v misi sv.Františka Xavera ve svatyni Kahnawake. Sbor zpíval v jazyce Mohawků. V tomto jazyce se uskutečnila i část bohoslužby.

Rumunsko

V Rumunsku se podle posledního sčítání lidu hlásí 86,5% obyvatel k pravoslaví. Liší se zvuk pravoslavné mše ve starobylém klášteře Bukovina s nádhernými freskami figurujícími na seznamu UNESCO od mše v patriarchální katedrále v Bukurešti nebo v malém dřevěném kostelíku v zapadlém kraji Maramureš?

Nedělní mše ve Varšavě

Kolem 93% Poláků se prohlašuje za katolíky. Ale i v Polsku počet pravidelných návštěvníků kostelů klesá. Do roku 2016 se jejich počet snížil o 36 procent. Navzdory tomu účast na nedělní mši zůstává pro většinu Poláků velmi důležitou součástí života.

klíčové slovo:
spustit audio