Jakost vody po povodni
Povodeň vyřadila z provozu zhruba třicet čistíren odpadních vod především v povodí Vltavy a Labe. Zároveň se voda v řekách kontaminovala různými organickými i anorganickými látkami. Jaká je kvalita vody v českých řekách po největší povodni v historii České republiky? Odpověď hledal Mikuláš Kroupa.
"Pražská čistírna bude uvedena do provozu, tedy obnoveno mechanicko-biologické čištění odhadem na konci letošního roku, možná začátkem příštího roku. Samozřejmě nejenom výpadek čistíren ovlivňuje současný stav kvality vody. Během povodně se do vody dostalo celé spektrum látek ať už přirozeného původu - tady bych jmenoval například smyvy z polí nebo nečistoty z měst. Pochopitelně voda vzala i látky anorganického původu a to hlavně z chemiček. Můžeme jmenovat mediálně nejznámější případ Spolany Neratovice."
Tvrdí Jaroslav Kinkor, ředitel odboru Ochrany vod na Ministerstvu životního prostředí. Nečistoty v řekách jsou dvojího druhu. Organického původu a anorganického. Vážné znečištění vody vzniká pochopitelně působením chemických látek. Řeka se totiž dokáže přirozeně bránit proti znečištění organickými látkami. Potvrdil to Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika.
"Co se týče látek organického původu, tak myslím, že voda je zvládne. Řeka se dokáže vypořádat s přírodním materiálem. To ale neznamená, že by to nebyl problém, protože těchto látek je obrovské množství. V tomto smyslu může nastat problém s regulovanými částmi řek, tedy s nádržemi, které nemají takovou schopnost regenerace. Vážnější problém je s chemickými látkami, které se do vody dostaly vyplavením továren."
Dalším způsobem, jak se řeka brání proti nečistotám je ředění. Státní podnik Povodí Vltavy proto neustále udržuje průtok řeky asi čtyři krát větší než normálně. Prahou tak protéká zhruba 300 kubíků vody za vteřinu. Problémem však zůstávají povodněmi vzniklé laguny nebo dokonce vodní nádrže jako jsou Slapy, Orlík a Lipno. Co se týče množství plovoucích látek, je nejhorší situace právě na těchto vodních nádržích, říká Jaroslav Kinkor z ministerstva životního prostředí.
"Myslím si, že nejvážnější problém s plovoucími nečistoty a jejich množstvím mají nádrže Slapy, Orlík a Lipno."
Ministerstvo životního prostředí provádí po povodních pravidelné rozbory vody. Které látky se v řekách po povodni objevují nejvíce? Opět Jaroslav Kinkor.
"Neregistrujeme nějaké dramatické zvyšování koncentrací nežádoucích látek. Ptal jste se, které nejvíce. Tak to bych jmenoval skupinu chlorovaných uhlovodíků a to ve vztahu s pitnou vodou. Jinak tyto látky mají vysokou akumulační schopnost v těle vodních živočichů. Jinak největší vzestup, a to se očekávalo, je fekálního znečištění, tedy právě těch látek organického původu."
Právě proto je hlavním hygienikem vyhlášen přísný zákaz jakéhokoliv užívání vody z Vltavy, Labe, Berounky a z dalších řek. Zákaz platí i pro koupání. Do kdy? Nikdo neví.