Jaký je Václav Klaus prezident?

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Přesně před dvěma lety se novým českým prezidentem stal Václav Klaus. Jaké byly jeho první dva roky na Hradě? Jak působil v domácí a jak v zahraniční politice? O tom více Martina Lustigová.

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
Jakkoli se zdálo, že nástupce Václava Havla to v prezidentském úřadě nebude mít lehké, vypadá to, že Václav Klaus obstál. Podle průzkumu agentury Median si Václav Klaus podle české veřejnosti vede v prezidentském úřadě dobře. Podle průzkumu ho za lepšího než jeho předchůdce považuje 37,5% dotázaných, dalších 37,4% občanů jej považuje za stejně dobrého. Jak vidí Klause ve srovnání s Havlem odborníci? Slovo má politolog Jan Bureš: "Tady působí i faktor viditelnosti na veřejnosti. Václav Havel zmizel z obrazovek, zmizel ze stránek novin a od chvíle, kdy přestal být prezidentem, se téměř nevyjadřuje k politice. A lidé na něj prostě pomalu zapomínají. To je běžná součást politiky, která se realizuje prostřednictvím médií." Kromě toho se Václav Klaus na veřejnosti často a rád ukazuje. A to mu samozřejmě popularitu dál zvyšuje. Klausově popularitě nahrává i to, že úřad prezidenta má ve společnosti vysokou vážnost. Politolog Bohumil Doležal k srovnání obou prezidentů dodává: "Klaus je nesrovnatelně obratnější politik než Havel. Má nějakou představu o tom, co je politika, má nějakou představu o tom, čím tady v té zemi lidé žijí. To je dané tím, že dělal dlouhou dobu předsedu politické strany, kdežto Havel seděl od roku 1990 s malými přestávkami na hradních výšinách."

Václav Havel
Současná vládní krize dala prezidentu Klausovi prostor, aby předvedl, jak dokáže přispět k úspěšnému vyřešení kritických momentů politiky. Jak Klausovo působení na současné domácí politické scéně hodnotí odborníci? Pokračuje Jan Bureš: "Já si myslím, že se ukazuje, že to působení je velmi konzistentní a velmi pozitivní. Prezident působí jako uklidňující element, protože on samozřejmě ví, že z ústavy nemá příliš mnoho pravomocí, jak krizi zásadně ovlivnit a vyřešit. Je jasné, že se v rámci těchto pravomocí snaží udělat, co může, to znamená působit právě tak, jak očekává veřejnost - přesvědčovat politiky, aby neustále znovu sedali k jednacímu stolu a snažili se kompromisní cestou vyřešit problémy, které ta krize může přinést." Působení Klause v současné vládní krizi oceňuje i Bohumil Doležal: "To, co zatím udělal v této situaci, kterou tu teď máme, nemá chybu."

A jak politologové hodnotí Klausovo působení na poli zahraniční politiky? O tom více Jan Bureš: "Jeho veřejná prohlášení vůči problémům zahraniční politiky jsou velmi silně dána jeho snahou dobře působit na českou veřejnost. Václava Klause skutečně příliš nezajímá ani jeho popularita v zahraničí, ani jeho popularita v zahraničních médiích. Pro něj je důležitá především popularita v českých médiích." Hlavním faktorem, který ovlivňuje Klausovy názory na zahraniční politiku, je snaha, aby jeho výklad byl v souladu s názory většiny české společnosti. Spolu s velkou částí české veřejnosti Václav Klaus například odsoudil americký útok na Irák. Pozornost si zaslouží i Klausovy názory na fungování Evropské unie. "Václav Klaus jako politik už vyrostl v představě, že jakákoli autorita, která stojí nad Českou republikou a nad českými politickými institucemi, je do jisté míry ohrožující, protože v jeho očích ubírá samostatnost a autonomii českým úřadům, českým politikům a České republice. Jsem přesvědčen, že i postoj Václava Klause k Evropské unii je do značné míry dán snahou vyhovět takové té běžné představě, kterou má běžný občan o Evropské unii."

Přes 62% lidí si myslí, že Václav Klaus zastává svou prezidentskou funkci dobře, 16,5% hodnotí Klause dokonce velmi dobře. A co lidé na svém prezidentovi oceňují nejvíce? Především jeho vzdělanost, vystupování, všeobecný přehled a odborné znalosti. Lidem naopak vadí jeho arogance nebo spojení s ODS.