Jaromír Jágr čtyřicetiletý

Jaromír Jágr, foto: s.yume, CC BY-SA 2.0
0:00
/
0:00

Hokejový útočník Jaromír Jágr je do 15. února čtyřicetiletý. V současnosti si kladenský odchovanec a patriot užívá v barvách Philadelphie Flyers návrat do zámořské NHL, kam přišel po třech letech strávených v ruském Omsku. Nezapomíná však ani na kladenský hokej. Už proto, že je od loňska majitelem tamního klubu. A to Jaromír Jágr starší, otec jednoho z nejlepších českých hokejistů všech dob, chtěl mít ze syna stavaře!

Jaromír Jágr,  foto: s.yume,  CC BY-SA 2.0
Jaromír Jágr má na svém kontě prakticky všechny cenné trofeje, co v hokeji existují. Hráč s číslem 68 na dresu, historicky nejlepší Evropan v NHL, získal v 90. letech s Pittsburghem Penguins dvě vítězství ve Stanley Cupu. V barvách Washingtonu Capitals a New Yorku Rangers později sbíral individuální trofeje. Mistr světa z let 2005 a 2010 je desetinásobným vítězem ankety Zlatá hokejka. V roce 2010 Jaromíra Jágra ocenil také český prezident, který mu udělil Medaili Za zásluhy. K Jágrovým největším úspěchům patří triumf na "Turnaji století" na olympiádě v Naganu v roce 1998.

Zářivou kariéru v NHL zahájil Jaromír Jágr v osmnácti letech. Tehdy ho ani nenapadlo, že bude hrát hokej na špičkové úrovni ještě ve čtyřiceti letech:

"V té době jsem určitě neuvažoval, že budu hrát ve čtyřiceti hokej. Ani jsem nevěděl, jestli tam odlétnu další rok. Když jsem odlétával poprvé, tak jsem spíš přemýšlel, kdy už zase přiletím zpátky. Ve svých letech nic neočekávám. Jsem rád, že jsem pořád zdravý a hokej mám pořád rád. To je pro mě důležité."

Americké noviny o Jaromíru Jágrovi s odkazem na jeho tempo při tréninku a nasazení při zápasech opakovaně píší, že je vzorem pro mladší spoluhráče. On sám v rozhovoru pro Český rozhlas nad takovou chválou mávnul rukou:

"Hmmm, to nevím, to jsou věci, které já vůbec neřeším. Já se snažím dělat maximálně svoji práci, abych byl připravený, když mě trenér dá na led. Já jsem nepřišel kvůli tomu, abych si tu dělal nějaký respekt, já jsem si sem přišel zahrát."

U fanoušků Philadelphia Flyers se ale teší důvěře:

"Je sice starší, ale dokáže držet tempo s mladšími spoluhráči"

Mluví se o tom, že by český hokejista mohl v týmu Flyers zůstat i příští sezonu.

Jaromír Jágr se loni po návratu ze světového šampionátu pustil do záchrany kladenského hokeje. Stal se novým majitelem klubu. Zdá se, že už má věk na to, aby měl jasno v tom, čeho chce dosáhnout. Tehdy na setkání s novináři řekl, že chce s klubem dojít co nejdál a nejvýš, i když ani sám pořádně neví, jak se k tomu dostal:

"Já bych řekl, že jsem k tomu přišel jako slepý k houslím. Bylo to dané už tím, že můj otec po 17 letech, neříkám, že by to nechtěl dělat, ale není nejmladší a je to spousta stresu a práce, aby se vůbec sehnaly peníze na chod klubu. Klubu se moc nedařilo, vždycky se pohyboval v té horší části tabulky než jsme čekali, a nic jiného nezbylo než to nějakým způsobem převzít. Kdybych to neudělal, tak by se klub stěhoval do Chomutova. Chceme v lize hrát důstojnější roli, takže musíme složit co nejsilnější tým a věřím, že play off uděláme. Je pravda, že když se zmíním o svém snu, že tohle mladé mužstvo se do vyřazovací části probojuje, hodně lidí se pousměje. Ale já vážně věřím, že zvládnout se to dá. Začal bych přístupem hráčů k tréninku a samostatným zápasům. Když se dlouhou dobu v klubu prohrává a hraje se jen baráž o udržení, hráči si na to zvyknou a už ani neví jak vyhrávat. Jediná šance je změnit přístup k tréninku a zápasům, aby hráči dostali opět chuť vyhrávat. Jsem toho názoru, že ani hvězdné mužstvo nemusí porazit tým plný bojovníků, kteří nedají zadarmo ani kousek ledu. Pak i ti hokejově horší hráči můžou s těmi hvězdami hrát vyrovnanou partii."

Zatím se Jágrovi svěřenci drží uprostřed tabulky a mají šanci na účast v play-off domácí extraligy ledního hokeje.

klíčové slovo:
spustit audio