Zrušení letošní sezony NHL české fanoušky potěšilo

Komisionář soutěže Gary Bettman, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Poprvé v historii nezačne v nejslavnější hokejové lize světa NHL sezona. Na středeční tiskové konferenci v New Yorku ji definitivně zrušil komisionář soutěže Gary Bettman. Hráči se s majiteli nedohodli na nové kolektivní smlouvě, která řeší finanční vztahy hokejistů s vedením soutěže. A co zrušení letošní sezony NHL znamená pro český hokej? Odpověď hledal Josef Kubeczka.

Komisionář soutěže Gary Bettman,  foto: ČTK
Situace v NHL už několik měsíců směřovala ke zrušení sezony, ale mnozí hráči i fanoušci stále doufali, že k dohodě dojde. Ve středu však byl šéf soutěže Gary Bettman nucen prohlásit:

"Když před vás dnes předstupuji, je mojí smutnou povinností oznámit, že jelikož nebylo do této chvíle nalezeno řešení, není už nadále smysluplné hovořit o této sezoně. Nemám jinou možnost než oznámit oficiální zrušení zápasů v sezoně 2004/2005."

Gary Bettman se především omluvil fanouškům. Zdůraznil, že se ani po pěti měsících nepodařilo najít životaschopný, oboustranně přijatelný ekonomický systém, ve kterém by si hráči přišli na své peníze a kluby neprodělaly.

Místopředsedy Českého svazu ledního hokeje Luboše Koželuha jsem se zeptal, zda je pro něj informace o zrušení této sezony NHL dobrou či špatnou zprávou?

"Když to vezmu z pohledu sportovní úrovně, z pohledu zajímavosti pro diváky, z pohledu atraktivity naši ligy a samozřejmě i dopadu na mistrovství světa pro národní tým, tak je jednoznačně dobrou. Když to vezmu z pohledu ekonomického, tak trošku horší, protože zatížení klubů je samozřejmě mnohem vyšší, ale když už se nám ta možnost naskytla, tak je to určitě pro českou extraligu i národním tým skvělá věc."

Není to příliš velká konkurence pro hráče, kteří v NHL nepůsobí?

"To určitě je a samozřejmě to i někteří hráči mohou malinko dávat najevo, například to, že nedostávají tolik prostoru. To je ale život. Taková sezona se podle mého názoru naskytne jednou za dvacet i více let a kluby české extraligy toho rády využily."

Máte příslib hráčů z NHL, že by se případně zúčastnili reprezentace?

"Ano. Domnívám se, že pro ně je účast v reprezentačním týmu další velká výhra v tom, že ten tým může být pro mistrovství světa maximálně silný. Podle mých informací je velký zájem těchto hráčů na mistrovství světa startovat."

Ze zrušení tohoto ročníku NHL pro nás tedy plynou spíše pozitiva než negativa?

"Já si myslím, že pro české diváky, pro české kluby i pro národní tým pozitiva, negativa asi pro samotné hráče, protože v letošní sezoně nevydělají tolik peněž, co v jiné sezoně."

Hráčů NHL, kteří letos zakotvili v české extralize a první lize, je 63. Dvanáct z nich sice v Čechách nevydrželo, mezi nimi například Jaromír Jágr, který zamířil z Kladna do Omsku, nebo Patrik Eliáš, jenž odešel do Magnitogorsku, ale řada hvězd v čele s nejlepším střelcem NHL Milanem Hejdukem z předminulé sezony doma zůstala a fanoušci se tak mohou těšit na mimořádně exkluzivní play off. Totéž platí o světovém šampionátu, kam mohou přijet hokejové velmoci se všemi oporami. Také trenér české reprezentace Vladimír Růžička si oddechl a mohl zmačkat lísteček, na němž měl náhradní soupisku hráčů pro případ zahájení zámořské ligové soutěže.