Jaroslav Bába se po zranění vrací do výškařského sektoru

Jaroslav Bába

Náš výškař Jaroslav Bába má za sebou neplánovanou tříměsíční zdravotní přestávku. Bronzový olympionik z Athén se pomalu zotavuje ze svého zranění kotníku a přemýšlí, jak bude vůbec vypadat jeho letošní letní sezóna. Při návratu k závodům nechce rozhodně nic uspěchat.

Jaroslav Bába
Osudné zranění potkalo našeho výškaře 8.2., když podcenil ozývající se bolest.

"Bylo to při závodě v německém Weinheimu. Už během závodu mě vaz pobolíval a cítil jsem v něm pnutí, ale skákal jsem dál, abych měl z krku limit pro Moskvu. Zrovna při pokusu na 231 cm, kterým bych limit splnil, se mi vaz v kotníku urval. Byla to smůla a také ponaučení do života, že přes bolest už nebudu nic dělat a více budu poslouchat hlas svého těla."

Původní diagnóza nebyla vůbec optimistická. Pochopitelně za těchto okolností začal u Jaroslava Bábu hlodat červíček pochybností.

"Malinko jsem měl strach o kariéru. Hlavně poprvé, když jsem chodil o berlých jsem měl pocit, že se už na tu nohu nikdy normálně nepostavím. Stačilo, když jsem ji položil na zem, tak se celá rozklepala. Je to jenom otázka dát to celé do kupy a natrénovat to zpátky. Hlavně, že bylo všechno dobře odoperováno."

Ani na lůžku neměl dlouhou chvíli. Jednak jeho denní program spolehlivě naplňovala rehabilitace a také ho přišli navštívit a podpořit reprezentační kolegové. Zpráva o jeho zranění dokonce nezůstala bez odezvy i za hranicemi ČR.

"Byli se za mnou podívat Tomáš Janků i Sváťa Ton do nemocnice i na Malvazinky na rehabilitační kliniku. Jinak ze zahraničí např. Holm mi nepsal, já ani na něj nemám telefon. Ale Ital Ciotti mi den před operací posílal sms-ku, ať se brzy uzdravím a že mi přeje všechno nejlepší."

Ostravský rodák také prozradil, kdo byl v mládí jeho idolem.

"Já jsem vždy měl spoustu idolů. Javier Sotomayor jak skákal - 245 cm. Je to světový rekordman už od roku 1993 a pro mě je vzorem, který bych chtěl překonat. Ale, že bych si z něj bral nějaký příklad, to zase ne. On byl úplně jiný typ výškaře i člověka."

Bábův kotník už sice nezdobí šroub, ovšem na nedávném soustředění ve Španělsku jej mohl začít zatěžovat jen pomalu. Špičkové výkony v letošní sezóně asi nestihne, ale o to lépe se chce připravit na tu následující. Také proto, že organizátoři ostravské Zlaté tretry počítali letos s grandiózní výškařskou show. Zranění našeho výškaře jim udělalo čáru přes rozpočet a tak jim to chce jednadvacetiletý skokan příští rok vynahradit.

"Určitě budu tlačit, aby to vyšlo v příštím roce. Už letošní sezónu, pokud se nestihnu připravit na Göteborg, tak to nebudu lámat přes koleno. Připravím se na další halovou sezónu, od září bych chtěl začít trénovat naplno, abych byl v hale stoprocentní. Zlatá tretra by měla být i příští rok na přelomu května - června a to už by neměl být vůbec žádný problém. Pokud bude samozřejmě se zdravím všechno v pořádku."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio