Je evropská ústava nutná?
"Já evropskou ústavu nechci,"řekl prezident Václav Klaus po pondělním setkání s premiérem Vladimírem Špidlou, který mu předložil výsledky nedělního mimořádného jednání vlády. Na něm si ministři ujasňovali, s jakými požadavky pojedou čeští vyjednavači v závěru týdne na summit Evropské unie v Bruselu. Více Josef Kubeczka.
"Já si myslím, že nejen není nutná, nýbrž že je škodlivá. Já jsem se jí zabýval dost podrobně, když vyšla. V momentě, kdy se tím v Česku podrobně nezabýval nikdo, kdy politici odjeli podepsat, že přijímají 97 tisíc nebo už dneska 110 tisíc stránek všech evropských dekretů a nařízení. Tu ústavu si nikdo nepřečetl, jak jsem se dodatečně dozvěděl od jednotlivých politiků. Proto jsem se snažil v českých novinách upozornit na nejnegativnější aspekty, které v podstatě znamenají ztrátu státní svrchovanosti a prakticky všeho rozhodování ve věcech, které mají nějaký význam."
Jedním z požadavků české strany je docílit toho, aby každá země Evropské unie měla vlastního komisaře s plným hlasovacím právem, který by mimo jiné hájil její zájmy na celoevropské úrovni. Myslíte si, že právě to je posláním evropských komisařů?
"Já jsem si nebyl nikdy jistý, co vlastně je posláním evropských komisařů, kromě toho být komisařem. Ty zákony sepisuje neznámý tým právnických odborníků, dobře placených. Jejich jména nikdo nezná, europoslanci nemají přístup k tomu, kdo tito pánové nebo dámy jsou. Tyto zákony přijdou už podrobně zpracovány na stůl komisařům a ti to mají, jak se říká česky, 'opřipomínkovat' a případně si vyžádat nějaké změny. V té závěrečné formě, v které to schválí komisaři, to jde před Evropský parlament, a to takovou rychlostí, že žádným zákonem, z nichž každý má 600 stránek, nemají poslanci čas se zabývat déle než dvě, tři hodiny. Tam se schvaluje třeba 20 zákonů za den. To znamená, že málo který poslanec měl čas si to vůbec přečíst, vůbec už žádný poslanec nebude mít čas se o tom v parlamentě hádat, jestli by se tam mělo něco změnit nebo ne. Spousta europoslanců to tak prostě bere, už tam vůbec nechodí a jde rovnou do kantýny na husí játra s burgundským a lanýži. Nám to pak přijde na stůl, všem jednotlivým vládám, jako nařízení, kterému se musí přizpůsobovat zákony země, kde symbolicky existuje jakýsi parlament, který si odhlasuje nějaké zákony. Když je odhlasuje, tak najednou zjistí, že neplatí, protože ten zákon už je zase odjinud jiný."Dalším z požadavků, které chce česká delegace na summitu unie v Bruselu prosadit, je postavení evropské obrany na vůdčí roli NATO. Není to tak trochu dobývání se do otevřených dveří?
"Já myslím, že to je velmi důležité, protože západní Evropa, především Německo, Francie, Belgie a teď se k tomu bohužel připojil i premiér Tony Blair, prosazují tu tzv. evropskou obranu, evropskou armádu, kde už přiznali, že to má být nezávislé na NATO a že to snad dokonce má být protiváha k NATO, což si myslím, že je největší katastrofa, jaká může Evropu postihnout."