Jednání tripartity nevyřešilo hrozbu stávky energetiků

Sloupy elektrického vedení

Ani jednání zaměstnavatelů, odborů a zástupců vlády, tedy takzvané tripartity, nepřimělo energetické odboráře zrušit stávkovou pohotovost, kterou vyhlásili tento týden na protest proti neplnění svých sociálních požadavků. Podrobnosti má Kateřina Brezovská.

Odboráři z energetických firem i nadále vyhrožují, že vypnou elektrický proud, nebudou-li před nadcházející privatizací tohoto odvětví, která přinese zřejmě rozsáhlé propouštění, splněny jejich sociální požadavky. Potvrdil to šéf energetických odborů Jiří Kubíček.

"Že bychom třeba v první fázi vypli nějakou institutci, kterou chceme upozornit - především naše ministerstvo."

O co vlastně energetikům jde? Žádají například, aby stát zajistil vytvoření nových pracovních příležitostí a pro propouštěné energetiky dvouleté odstupné ve výši půl milionů korun. Argumentují tím, že v okolních zemích si propouštění energetici vymohli odstupné ještě dvakrát vyšší. Tento požadavek je však pro vládu i zaměstnavatele zatím zcela nepřijatelný. Potvrdil to ministr průmyslu Miroslav Grégr.

"Já se domnívám, že mají energetici nadstandardní podmínky a že není kam ustupovat. Protože to bychom museli vlastně obdobné podmínky zavést ve všech sektorech národního hospodářství."

horníci mají nárok na finanční odškodnění pouze tehdy, žijí-li v okresech s vysokou mírou nezaměstnanosti, jako jsou severozápadní Čechy nebo severní Morava. Energetici se ale nevzdávají. Potvrdil to po úterním zasedání tripartity šéf energetických odborů Jiří Kubíček.

"Stávková pohotovost stále trvá. Neshodli jsme se vůbec na ničem, jen na tom, že jednání budou pokračovat, a to už v nejbližších dnech."

Podle Kubíčka odbory požadují nejen splnění sociálních požadavků, ale spolu se zaměstnavateli chtějí také záruky, že po dokončení privatizace bude zajištěna konkurenceschopnost české energetiky.

V energetice pracuje nyní asi 23 tisíc lidí. Po privatizaci mají být podle odhadu propuštěny asi dvě třetiny z nich.