Jeseníky nabízí jeden ze sedmi divů Česka

Elektrárna Dlouhé Stráně, foto: ČEZ

Jesenicko, kam se dnes vydáme, nabízí nedotčenou přírodu a řadu možností ke sportu. Relaxovat můžete v lázních Karlova Studánka, obdivovat přečerpávací elektrárnu v nadmořské výšce 1300 metrů, projet se na úzkorozchodné trati Osoblažce, nebo zdolávat horolezeckou stěnu.

Lázeňská budova známá z filmu S tebou mě baví svět, foto: Zdeňka Kuchyňová / Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Karlova Studánka leží uprostřed krásné přírody. Mnozí si podle názvu myslí, že s lázněmi má něco společného Karel IV..

"Ne, to má spojitost se zakladatelem zdejších lázní Karlem Maxmiliánem I., který byl velmistrem Řádu německých rytířů a který nechal zdejší prameny prozkoumat. Zjistil, že opravdu mají léčebné účinky,"

uvedla Kateřina Kočí z občanského sdružení Aktea. Klimatická měření ukazují, že v Karlově Studánce je nejčistší vzduch ve střední Evropě. Proto se tu léčí hlavně nemoci dýchacích cest. Lázně leží v nadmořské výšce 800 metrů v údolí říčky Bílá Opava a najdete tady roubené lázeňské budovy. Jedna z nich si zahrála i v české komedii století S tebou mě baví svět. V Karlově Studánce začíná i turistická trasa, která vás zavede na vodopády Bílé Opavy.

Karlova Studánka, foto: Zdeňka Kuchyňová / Archiv ČRo 7 - Radia Praha
"Tam nenajdete jen nádherné vodopády, ale také zachovalé horské smrkové pralesy, které se nacházejí těsně pod horní hranicí lesa než se vyjde na horské louky."

Všude v okolí je krásná příroda a málokdo proto ví, že historie lázní Karlova Studánka překvapivě začíná u historie hutnictví.

"Někdy ve 12. nebo 13. století sem přicházeli lidé, aby hledali drahé kovy a železo. Postupně je ze země dobývali a zpracovávali. Proto nejstarší budova, která tu stála, je vysoká pec a najdete ji v horní části Karlovy Studánky na Hubertově. Postupně, jak horníci chodili za prací z nedalekého Ludvíkova, objevovali prameny a jejich léčivou sílu. Dostal se sem také Řád německých rytířů, který nechal prameny prozkoumat a postupně se začalo s lázeňstvím."

Na prvním zastavení turistické trasy se například dozvíte, že tu žije skorec vodní. Tento pták se totiž vyskytuje u všech čistých horských potoků.

Lanovka z Koutů na Dlouhé Stráně, foto: Zdeňka Kuchyňová / Archiv ČRo 7 - Radia Praha
"Kdyby jste se vydali po naučné stezce nahoru, dojdete k chatě Barborka. Je to stezka, která je dlouhá šest kilometrů a má poměrně velké převýšení. Najdete na ní spoustu peřejí a menších vodopádů. A také největší vodopád, který se jmenuje Velký vodopád, má 7,9 metrů. Je na něho ze stezky krásně vidět. Vodopády tady vznikly díky rozdílnému geologickému podloží. Tak jak pracovala voda a povětrnostní vlivy, tak se postupně vodopády a peřeje na té říčce vytvořily."

Jak dodala Kateřina Kočí, naučná stezka po březích Bílé Opavy - nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků - prochází také po mnoha mostcích, schodištích a lávkách.

Zatímco v Karlově Studánce můžeme žasnout nad divy přírody, nedaleko lyžařského areálu Kouty můžeme obdivovat dílo lidských rukou. Zdejším unikátem je vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Dostanete se na ni z Koutů lanovkou. Pak vás čeká buď pořádné stoupání pěšky nebo na kole. Komu se nechce, může využít minibus. Elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. A není se co divit. Tuhle elektrárnu totiž najdete v místě, kde by jste ji vůbec nečekali, vysoko v horách. Na její hrázi stojím s Petrem Markem a můj první dojem? Jako by tu místo horského hřbetu bylo moře.

Elektrárna Dlouhé Stráně, foto: ČEZ
"Je to přečerpávací vodní elektrárna, která je největší v České republice. Horní nádrž je ve výšce 1300 metrů nad mořem, spodní ve výšce asi 400 a využívá se pádu vody v těch tři a půl metrových trubkách, sloupec vody vytváří elektrickou energii, kterou potom ČEZ dodává do systému."

Elektrárna se dá také obejít, jaký je její obvod?

"Je to myslím jeden a půl kilometru po obvodu horní nádrže."

V roce 2012 proběhla první velká údržba od zahájení provozu v roce 1996. Nádrž byla vypuštěná a ti, kdo měli možnost navštívit elektrárnu v této době, říkali, že velká tatrovka vypadala na jejím dně jako dětská hračka.

Z hor můžeme sestoupit do údolí a vydat se na Osoblažku. Skupina nadšenců provozuje nedaleko Bruntálu Slezské zemské dráhy, konkrétně provoz turistických vlaků a historické jízdy. U vlaku nás vítá Jaromír Foltýn.

Foto: Zdeňka Kuchyňová / Archiv ČRo 7 - Radia Praha
"Osoblažská trať je úzkorozchodná a vede z Třemešné do Osoblahy. Má dvacet kilometrů. Úzkorozchodná je proto, že její výstavba je výrazně levnější, než výstavba tratě normálního rozchodu. Vznikla v době, kdy tu byl cukrovar a kdy vlastníci chtěli řepu svážet nějakou jinou technikou než tenkrát koňskými povozy, proto se ta trať vybudovala. Až postupem času se na ni přenesl osobní provoz. Nepřetržitě funguje od roku 1898, kdy vyjel první vlak. Do dnešních dnů nebyla žádná prodleva, která by ten vláček zastavila, byť těch snah o to, aby přestal jezdit, bylo několik. Díky tomu, že se nám podařilo rozjet před deseti lety parní provoz, čemuž na začátku nikdo nevěřil, tak dnes to je atraktivita, o které se celkem ví."

Kolik lidí tu v létě je?

"Tím, že jezdíme jen sobotu a neděli, tak je ten vlak tak plný, že i v těch uličkách lidé stojí. Kapacita vlaku je 130 míst, ale běžně vozíme 200, 210 lidí."

Pro ty, kteří mají rádi sport, je v Jeseníkách připraven také Adrenalin park. Na turisty tu čekají téměř na samotě koně, v lese lanové překážky, lukostřelba nebo třeba dětské čtyřkolky. A taky horolezecká stěna s lanovkou, uvedla Jana Přibylová.

"Ten, kdo preferuje trošku adrenalinu, vyleze nahoru a sjede si po lanovce, což jsou dva ocelové dráty, dolů. Je to jedenáct metrů vysoko. Napravo od horolezecké stěny jsou další tři sloupy. Vylezete do devíti metrů na plošinku a pod vedením instruktora skočíte dolů. Když přijedou rodiče, tak většinou říkají: my už jsme na to staří a podobné řeči. Ale je to pro každou generaci. Nejstarší, kdo nám tady jel lanovkou, byl pán, který měl přes 75 roků a nejmladší dva a půl, tři roky. Tak co, zkusíte to někdo,"

zeptala se Jana Přibylová a pár odvážlivců se našlo. A odměnou jim pak byla 150 metrová jízda lanovkou, které předcházel krok do prázdna. Jak vidíte, Jeseníky mají co nabídnout.

10
50.229899400000
17.204507900000
default
50.229899400000
17.204507900000
50.073447170000
17.306985860000