Ještě jednou a přijdete o řidičák!

Policisté, pokud spácháte dopravní přestupek na území České republiky, vám nemohou vystavit pokutu vyšší než 2.000,- korun, nemohou vám odebrat řidičský průkaz a to i když jste opilý namol. Chybí u nás totiž kvalitní novela silničního zákona. To se však brzy změní, tvrdí lidé z ministerstva dopravy.

Automobilový šílenec, který se řítil obcí Dědřichovice nad Bystřicí, smetl z krajnice starší paní a dva malé chlapce. Sedmasedmdesátiletá žena na místě zemřela. Řidič však má u sebe i nadále řidičský průkaz, který mu může odebrat pouze soud nebo okresní úřad. Ministerstvo dopravy a spojů dokončuje novelu zákona, podle kterého by se nejenže vrátila pravomoc policistům k odebrání řidičského průkazu, ale především by se velmi zpřísnili tresty za dopravní přestupky. Podle této novely byste za jízdu na červenou ztratili tři body, za opilost za volantem šest, za rychlou jízdu pět bodů. Pokud dosáhnete dvanácti bodů, přijdete o řidičák. Na české řidiče podle mluvčí ministerstva dopravy Ludmily Roubcové platí jedině tvrdé tresty.

"Čeští řidiči nejsou rozhodně špatní řidiči, co se týče techniky. Jsou ale velmi neukáznění, nedisciplinovaní a agresivní. Naším cílem je, aby se toto chování výrazně změnilo. Protože právě agresivní, neukázněná jízda zaviňuje smrt na našich silnicích v nejvyšší míře."

Autonehoda z 15. září. Řidička osobního vozu na Královéhradecku narazila do projíždějícího vlaku, foto: ČTK
Na českých silnicích zemře zhruba 1300 lidí a to je dvakrát více než například ve Švédsku, Norsku, Holandsku, Velké Británii. Největší příčina dopravních nehod se přičítá rychlé jízdě a v tom Češi vynikají. Dneska když policejní kamera zaregistruje rychle jedoucí auto, nikdo nemá šanci dokázat majiteli, že byl v tu dobu za volantem. Jediným účinným nástrojem jsou silniční kontroly s radarem. Auto mohou policisté bezprostředně po překročení rychlosti zastavit. Problém je však v tom, že není a pravděpodobně nikdy nebude dost dopravních policistů, kteří by mohli tuto kontrolu vykonávat. Dnes jsou maximální pokuty na místě do dvou tisíc a to zvláště zámožnější řidiče s rychlými automobily neodradí. Bodový systém v připravované novele zákona by však dal policistů do rukou mnohem účinnější prostředek než pokuty a to odebrání řidičského průkazu a to si mnozí řidiči velmi dobře rozmyslí, zda jim rychlá jízda za to stojí. Odborníci však tvrdí, že represe zdaleka nestačí, je nutné se soustředit na výchovu řidičů v autoškolách. Také pokazují na to, že pokud budou moci policisté na místě přestupku vybírat pokuty do pěti tisíc korun, jak navrhuje novela, případy úplatků, které jsou mezi dopravními policisty tak hojné, akorát přibudou. Nic méně novela změní špatnou situaci na českých silnicích k lepšímu, říká tisková mluvčí ministerstva dopravy a spojů. Novelu bude muset schválit parlament. Všichni poslanci jsou však řidiči s vyššími příjmy. A tak se nabízí otázka: Jakých úprav se asi novela v parlamentu dočká?