´Jestřábi´ přehlasovali ´holubice´

Central bank

Češi si musí začít zvykat, že končí dlouhé období levných peněz. Hlavní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zvýšila ve čtvrtek Česká národní banka na 2,75 procent. Sazby šly nahoru už potřetí za uplynulý rok. A jejich růst bude podle odborníků dál pokračovat. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Podle ekonomů je čtvrteční změna sazeb začátkem dlouhodobějšího procesu. Hypotéky už levnější nebudou. Lidé naopak musí počítat s tím, že budou stále dražší. Podraží samozřejmě i ostatní úvěry, s výjimkou úvěrů od stavebních spořitelen. Na stavební spoření totiž nemá zvýšení sazeb přímý vliv, protože zdroje pro tyto úvěry nejsou tvořeny na bankovním trhu, ale z vkladů klientů, účastníků stavebního spoření. Ekonomové soudí, že ještě letos mohou jit sazby opět nahoru a v příštím roce se vyšplhají až na 3,5 procenta. Hodně bude přitom záležet na tom, jak jednotliví členové bankovní rady České národní banky vyhodnotí inflační rizika v zemi. Právě na čtvrteční rozhodnutí bankovní rady zvýšit sazby o čtvrt procenta měl vliv nečekaně rychlý růst cen v dubnu, způsobený mimo jiné tím, že Češi rekordně utrácejí. Dalším důvodem k růstu úrokových sazeb byl fakt, že česká koruna letos přestala posilovat. Dříve silná koruna, kterou tak nemají rádi exportéři, několikrát svým protiinflačním vlivem zabránila zvýšení sazeb. Podle analytika Petra Sklenáře ze společnosti Atlantik FT by kurs koruny mohl ovlivnit členy bankovní rady v jejich rozhodování i v příštích týdnech a měsících.

"Pokud koruna nebude posilovat, tak v příštích třech čtyřech měsících k dalšímu zvýšení sazeb. Pokud by koruna začala posilovat, myslím, že by se zvýšení sazeb odsunulo, na konec roku nebo na začátek příštího roku."

Ekonomové připomínají, že na rozhodnutí České národní banky může mít vliv i vládní reforma veřejných financí. Pokud bude schválena, banka zřejmě ještě přitvrdí a zvýší úrokové sazby výrazněji. Reforma totiž počítá se zvýšením nižší sazby DPH z pěti na devět procent, a to by vedlo k růstu cen. Ekonomové ale na druhou stranu upozorňují, že čtvrteční rozhodnutí bankovní rady není nutné vůbec dramatizovat. Jak uvádí Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance, současným zvýšením úrokových sazeb se nestane nic zásadního.

"Jedním z důvodů je to, že bankovní finanční trh už delší dobu předpokládá, že centrální banka zvýší úrokové sazby, a proto mezibankovní úrokové sazby - tedy ty, které nějakým způsobem skutečně ovlivňují klienty bank - jsou už dnes nastavena tak vysoko, jako by už centrální banka zatáhla za brzdu a ochlazovala ekonomiku."

ČNB zvýšením hlavní sazby v podstatě už jen v uvozovkách legalizuje stávající stav.

"Sazby České národní banky a sazby, které banky účtují klientům, budou zase uvedeny jakoby do reálného vztahu. Klienti to pravděpodobně v tento okamžik na svých účtech vůbec nepocítí."

Zvyšování úrokových sazeb má ovšem i příjemnější tvář. Výnosnějšími se stávají vklady v peněžních ústavech. A jen tak mimochodem, úrokové sazby má Česko stále nejnižší v Evropě. Bankovní rada České národní banky přitom není vůbec jednotná v názoru na jejich výši. Někteří ekonomové dokonce s nadsázkou hovoří o bankovních ´jestřábech´ a ´holubicích´. Ve čtvrtek zvítězili těsně ´jestřábi´. Tři členové bankovní rady hlasovali pro zvýšení sazeb, tři pro zachování dosavadní výše. Rozhodl tedy nakonec hlas guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy, který se přiklonil na stranu ´jestřábů´. Je ale zřejmé, že ´jestřábi´ budou mít v příštích měsících velmi silnou pozici. Ekonomika dál poroste a spolu s ní i platy. Poroste cenová hladina, zvýší se inflační rizika.