Jiří Novák dal profesionálnímu tenisu sbohem

Foto: Ruth Livingstone / Stock.XCHNG

Jiří Novák se po 16-ti letech profesionální kariéry rozhodl skončit. S tenisem prožil veskrze příjemné chvíle, ovšem když ho na sklonku loňské sezóny potkalo vážné zranění, jeho rozhodnutí odejít to uspíšilo. Na profiokruhu odehrál svůj poslední turnaj ve švýcarské Basileji.

Foto: Ruth Livingstone / Stock.XCHNG
Zatímco mnoho tenistů či tenistek končí z důvodu přesycenosti svým sportem, Jiří Novák je úplně jiný případ.

"Hlavním důvodem jsou rodinné důvody, protože už mě unavovalo létat z turnaje na turnaj, spát pokaždé v jiném hotelu atd. Samozřejmě zranění k tomu přispělo, protože kdybych byl na světovém žebříčku kolem 50. místa, tak by se končilo daleko hůře. Nyní jsem ovšem zhruba na 120. místě, protože jsem prakticky půl roku nehrál a tak nemám body. Ty rodinné důvody jsou naštěstí v dobrém slova smyslu, tedy ne, že je někdo např. nemocný. Máme s manželkou tři děti a ony pochopitelně potřebují, abych se jim věnoval."

Našeho reprezentanta nezlomilo ani excelentní vystoupení na newyorském Flushing Meadows, kde po třech výhrách skončil až v osmifinále na raketě dvojnásobného šampiona z Roland Garros - Španěla Rafaela Nadala či brilantní výkon v barážovém zápase Davisova poháru v nizozemském Leidenu, kde připsal na naše konto dva body.

"Když to vezmu z čistě tenisového hlediska, tak bych samozřejmě mohl hrát dál. Ale už jsem toho opravdu plný, nemám vnitřní motivaci stále bojovat. Loučení je ale takové posmutnělé, protože jsem celý život hrál tenis z lásky. Do patnácti let jsem nemohl vyjet ani do Maďarska, takže jsem hrál opravdu jen proto, že mě to bavilo, táta mě vedl k všeobecné všestrannosti. Mohl bych klidně pokračovat na menších turnajích a myslím si, že bych se do širší špičky zase dostal, protože prakticky osm měsíců mi nepadají žádné body. Ale zase bych musel opustit rodinu, bylo by to odříkání - každý den trénovat, znovu každý druhý týden někde na turnaji, zkrátka toto už jsem nechtěl absolvovat."

Jeho posledním zápasem na profesionálním okruhu byl souboj se Španělem Davidem Ferrerem. Popravdě řečeno, loučení si zlínský rodák představoval poněkud jinak.

"Tam byly dva dvorce. Jeden centrální a druhý pro vedlejší zápasy a tréninky. Já jsem hrál na tom druhém a měl smůlu, že na centru hrál domácí Wawrinka a po něm nastupoval další Švýcar, navíc Roger Federer, takže na můj zápas prakticky nikdo nezavítal. Bylo to ale novináři nafouklé, jako že jsem hrál poslední zápas někde v tělocvičně, tak to bych chtěl poopravit. Já jsem se ale na utkání soustředil, jako jindy, snažil se vyhrát a okolí prostě nevnímat. Bohužel to nedopadlo, ale jinak mám na basilejský turnaj jenom dobré vzpomínky. Už v roce 1996 jsem tam porazil světovou legendu světového tenisu Borise Beckera a v roce 2003 jsem celý turnaj vyhrál, když jsem v pěti setech porazil ve finále Argentince Nalbandiana. Všeobecně tedy převládají pozitivní vzpomínky."

Daleko důstojnější derniérou tak bude příští rok v červnu challenger na domácí půdě v Prostějově. Jiří Novák na něj obdrží divokou kartu. Speciálně se však na něj ani nemusí připravovat, neboť raketu na pomyslný hřebík zatím nevěší.

"Já budu v rámci udržení fyzické kondice prakticky pořád hrát tenis. Nemám problém si jít třikrát týdně zahrát klidně s nějakým juniorem, protože si myslím, že pořád na to úroveň mám a mohu to pojmout daleko sportovněji. Určitě se budu chtít na prostějovský turnaj připravit, aby to neskončilo nějaký debaklem a doufám, že se mi podaří nějaká utkání důstojně odehrát."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio