Jiří Novák se v Prostějově rozloučí s domácími tenisovými fanoušky

Фото: Ruth Livingstone / Stock.XCHNG

Jiří Novák definitivně zavírá vrátka za svojí kariérou. Naše tenisová stálice posledních deseti let si za místo své oficiální rozlučky vybrala Prostějov. Největší turnaj na českém území, který letos nese název UniCredit Czech Open, je pro zlínského rodáka odjakživa srdeční záležitostí.

Oproti původním předpokladům nebude prostějovský turnaj pro Jiřího Nováka tím úplně posledním. Před domácími fanoušky však půjde o jeho derniéru a on se na klání, na kterém pravidelně startoval, ovšem ani v nejlepších letech ho nedokázal vyhrát, velmi těší.

"Nebude to můj poslední turnaj v kariéře, ale pouze na území ČR. Týden na to budu startovat v Košicích, protože díky tomu dostane náš mladý a nadějný tenista Dušan Lojda, který vyhrál Prague Open volnou kartu pro hlavní soutěž. Chci se rozloučit na nejlepším a největším turnaji v republice - prostějovském Czech Open, velice se na to těším, protože jsem zde prakticky nechyběl na jediném ročníku. Pouze, když jsem se jednou dostal dál v aříži, tak jsem zde odehrál pouze exhibiční utkání."

Zlínský rodák nastoupí na prostějovském turnaji ve dvouhře i čtyřhře. Na obě soutěže se zodpovědně připravuje a o nějakých exhibičních legráckách, které někdy doprovází loučení jeho sportovních kolegů, tak nemůže být vůbec řeč.

"Připravuji se jako vždy - chci podat 100 % výkon, ale na druhé straně jsem realista, protože jsem 8 měsíců nehrál a tenisový vlak mi ujel. Nechávám tomu volný průběh, udělám vše pro to, abych se rozloučil v tom nejdůstojnějším světle, ale uvidíme, jak mi bude přát los a jakou naladím formu."

Přestože z profesionálního tenisového kolotoče vystoupil už před půl rokem, ani jednou se ho za celou dobu nezmocnila myšlenka na návrat.

"Ani jednou mě to nenapadlo - končil jsem z rodiných nikoliv tenisových důvodů. Vůbec se mi nestýská po cestování, kdy každý týden spíte v jiném hotelu, čekáte na letadla, zápasy, tréninky atd. Na druhé straně se mi stýská po krásných zápasech, které jsem odehrál ať už v Davisově poháru, na olympiádě nebo na turnajích jednotlivců. Když člověk nastoupí na centrální dvorec, kde ho sleduje 15 tisíc diváků, tak to jsou nepopsatelné zážitky."

Nejzářivějšími šperky kariéry našeho reprezentanta jsou zápasy Davisova poháru a také účast před pěti lety na tenisovém Masters.

"Určitě to byly utkání Davisova poháru, protože tam člověk nehraje za sebe, ale za celou republiku. V roce 2002 se mi podařilo hrát na tenisovém Masters v Shanghaii, kde startovalo jen 8 nejlepších hráčů světa a já jsem porazil jednu z největších legend - Andre Agassiho. O tom se mi vždycky jenom snilo a najednou to byla holá realita. To jsou mé největší zážitky na které rád vzpomínám."

Po dlouholeté tvrdé dřině je pro vítěze pěti turnajů profesionálního tenisového okruhu v současnosti největší odměnou dostatek volného času.

"Najednou jsem pánem svého času a nejsem závislý na turnajovém programu ani na tom zda bude nebo nebude pršet. Teď si dělám co chci a plně si to užívám."

Svou budoucnost v civilním životě Jiří Novák zatím příliš neřeší. Priority však zůstanou stejné - rodina a tenis.

"V prvé řadě je to rodina. Máme tři děti a to člověk od rána do večera lítá kolem nich. Chci se jim maximálně věnovat, dokud nebudou samostatné, takže na nějaké pracovní plány je brzy. Určitě bych chtěl také zůstat u tenisu, protože bydlíme v Prostějově, kde je nejlepší český tenisový klub a já bych tu chtěl pomoci mladým juniorům. Ukázat jim tenis z jiné stránky, než na co byli doposud zvyklí."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio