K adventu patří vánoční trhy i charitativní akce
Do Štědrého večera zbývá několik hodin. Opozdilci dokupují na vánočních trzích poslední ozdoby na stromeček, vonné svíčky, prskavky a drobné dárky. Někteří se při tom shonu zahřívají grogem, punčem či svařeným vínem. Vánoční trhy mají už dlouhou tradici. Víte jak vypadaly ve staré Praze a co se na nich prodávalo?
Úkazem, který nasvědčoval, že vánoce jsou na dosah, bylo už v 19. století konání vánočních trhů. Ten nejznámější a největší byl na Staroměstském náměstí. V té době se Pražané pustili do nakupování nebo alespoň chodili a dívali se, co trh nabízí. Je zajímavé, že když čteme vzpomínky pamětníků, které byly vydány, tak všichni vzpomínají nejvíce právě na kouzlo vánočních trhů. Ty přibližuje výstava Staropražské vánoce. Jak uvedl její kurátor Zdeněk Míka, sortiment zboží byl samozřejmě zaměřen na tyto svátky. Ale protože se prodávalo po celou dobu adventu, byly tu i figurky Mikulášů, čertů a samozřejmě hračky.
"A všichni také vzpomínají na to, že v té době se prodávala hodně loutková divadla. Ale loutková divadla velmi levná, téměř na jedno použití. Ta scéna byla papírová a loutky,které se prodávaly, měly třeba hlavičky a ruce modelované z těstového chleba. To znamená, že dlouho nemohly vydržet.Artiklem velmi žádaným byly i figurky kominíčků ze sušených švestek a špejlí. Četl jsem, že někde na Moravě se tyto figurky ze sušených švestek vyrábějí a že se exportují do Rakouska."
Kolorit vánočního trhu tehdy doplňovaly i pouťové atrakce, byli tu zpěváci, kteří ukazovali na hrůzostrašné výjevy, ilustující děj písniček. Nechyběly střelnice, boudy loutkářů a rytířské hry. Atmosféru staroměstského náměstí pak umocňovalo osvětlení olejovými nebo petrolejovými lampami. Předvánoční trh vrcholil s blížícím se Štědrým dnem. Do zasněžené a mrazivé Prahy se na saních sjížděli nakupovat bohatí lidé z venkova. Také pražští drožkáři a fiakristé vyměnili vozy za sáně a odevšad bylo slyšet cinkání rolniček. Pamětníci se shodují, že Vánoce v Praze bývaly spíše na sněhu než na blátě.
Období adventu však nejsou jen trhy, ale už od 18. století je s tímto obdobím spojena tradice charitativních akcí. Například za vystavování betlémů, mimo chrámové prostory se muselo platit a část peněz šla na dobročinné účely. Další zajímavou akcí byly tzv. novoroční omluvné listy. Vznikly na podnět nejvyššího purkrabího, hraběte Chotka. Měl tolik gratulantů, že se s nimi nestíhal sejít a tak ve 20. letech 19. století zavedl novoroční přání, které posílal s omluvou gratulantům.
"A z toho vzniklo každoroční vydávání tzv. omluvných novoročních listů, které se prodávaly. Nakladatelem těch listů byl soukromý spolek pro podporování chudých v Praze a z výnosů prodeje těchto tisků se dotovala pomoc dětí v sirotčincích a chudých v Praze."
Jak dodal Zdeněk Míka, také první vánoční besídky byly zpočátky vysloveně charitativní. Měšťané věnovali například šaty nebo obuv. Z toho pak vznikla tradice vánočních besídek, které jsou spojeny s nadílkou a s kulturním programem. A tradice pomoci v době adventu přetrvává dodnes. Například ve formě známé akce Strom splněných přání. Ta píší děti z dětských domovů, zákazníci obchodního domu si je rozeberou a splněné přání, už v podobě dárku, přinesou zpět.