K dostihům patří sázení i extravagantní klobouky

Velká pardubická 2015

Dostihová sezóna v Pardubicích se blíží ke konci. Milovníky koní čekají 24. října závěrečné dostihy a tři týdny na to Hubertova jízda. Svůj vrchol - Velkou pardubickou - už má zdejší závodiště za sebou. Jubilejní 125. ročník vyhrál žokej Marek Stromský s koněm Nikasem. Přitom nešlo o favorita. Předstartovní kurz činil úctyhodných 21:1. Takže stačilo vsadit stovku a získali jste hezkých 2100 korun. A právě o sázení i dostihové módě si dnes budeme povídat.

Velká pardubická 2015 | Foto: Charlotte Tomešová,  Radio Prague International
Velká pardubická se poprvé běžela v roce 1874, a je uváděna jako nejtěžší dostih kontinentu. Vůbec první dostihy se konaly na popud britského krále Jakuba I. začátkem 18. století v Ascotu.

Josef Váňa letos neměl fyzičku

Socha Josefa Váni na pardubickém závodišti,  foto: Charlotte Tomešová
Letos se dostihu nezúčastnil osminásobný vítěz Velké pardubické a nejúspěšnější trenér Josef Váňa. Zdůvodnil to nedostatkem fyzičky:

"Neměl jsem vhodného koně, který by se mnou dostih zvládnul. S tím, se kterým jsem původně měl jet, jsem uznal, že bych na něho neměl."

Příznivci Josefa Váni ale mohou doufat, že se jako žokej objeví v Pardubicích za rok. To by mu bylo už 63 let.

"Pojedu, pokud bude vhodný kůň a fyzička," dodal Josef Váňa.

Letošního ročníku se nezúčastnilo hned několik dalších, tentokrát koňských legend. Například trojnásobná šampiónka Orphee des Blins, hnědá klisna, která ukončila minulý rok svoji kariéru. Kariéru ukončil i vítěz z let 2009 až 2011 Váňův oblíbený Tiumen.

Výhra z maximální sázky na vítěze Velké pardubické by stačila na auto

K dostihům patří vsadit si na koně, který podle nás zvítězí. Málokdo se však v sázkách na koně vyzná. Základními dvěma druhy jsou sázky kurzové a totalizátory. Jak je to tedy se sázením, nám vysvětlil Jaroslav Zawojski ze sázkové kanceláře.

Foto: Charlotte Tomešová
"Dva základní typy sázek jsou sázky kurzové a sázky systému totalizátoru. Rozdíl je v tom, že v kurzových sázkách sázející předem ví, jak vysoká výhra bude. Když uzavírá sázku, zná kurz, v jakém sází. Kurzové sázky se dále dělí: na vítěze, na umístění, a lze je kombinovat. Sázky v systému totalizátorů, jsou obdobou Sportky. Záleží na počtu výherců. Čím je výherců více, tím menší je výherní kvóta. Na obrazovkách se zobrazují eventuální výherní kvóty v danou chvíli. V tomto systému můžeme nabírat sázky pouze na pořadí dvou a tří koní podle přesného pořadí."

Velká pardubická 2015,  foto: Charlotte Tomešová
Sázky jsou samozřejmě velkým riskem. Proto je stanovena nejen minimální, ale i maximální částka. Minimálně si můžete vsadit 20 Kč a maximálně 20 000 Kč. A právě letos se určitě vyplatilo vsadit na vítěze Velké Pardubické. Kdybyste na koně Nikase vsadili nejvyšší možnou částku, získali byste přes 400 tisíc a mohli si jít koupit třeba hezké auto. A jak kurzy vlastně vznikají?

"Kurz záleží na formě koní, výsledcích předchozích startů a jezdeckém obsazení. Každý kůň, který se zúčastní Velké pardubické, má určitou historii. V letošním roce, aby se kůň mohl Velké pardubické zúčastnit, musel splnit například podmínku účasti v kvalifikačním dostihu v Pardubicích a dokončit ho. Pokud je to zahraniční kůň, mohl na závodišti Evropské unie absolvovat dostih steeplechase, který je dlouhý alespoň 4,5 kilometru a doběhnout do cíle. Už z této podmínky je vidět, že jsou to kvalitní účastníci."

Kloubouk se dá koupit přímo na závodišti

Foto: Charlotte Tomešová
K velkým dostihům patří nejen sázky, ale i extravagantní klobouky. Jak již bylo zmíněno, první dostihy se objevily v Ascotu, kde je nejpopulárnějším dnem dostihů Dámský den. Nejen, že se běží nejdůležitější Zlatý pohár, ale tento den je tzv. módní přehlídkou klobouků.

Klobouky můžete vidět i na Velké pardubické. Jsou tu klobouky jednoduché, ale i takové, které připomínající ovocný sad. Klobouky se letos prodávaly hned u několika stánků. Majitelka a návrhářka u jednoho stánku nabízela například velmi pestré, barevné klobouky zdobené květinami. Rozhodně není zastánkyní tvrzení v jednoduchosti je krása.

"To, co je hodně princeznovské, lidi zaujme. Je to něco jiného, než v jednoduchosti je síla či krása. U volby klobouku samozřejmě záleží na počasí. Pokud zvolíte květinový klobouk, tak by oblečení nemělo být tolik výrazné. K barevnému klobouku zvolte jednobarevné a jednodušší oblečení," uvedla majitelka stánku s klobouky.