Kalendárium

0:00
/
0:00

Kalendárium se bude věnovat třeba narození herečky Jiřiny Steimarové nebo trochu zmatené premiéře Čapkovy hry R.U.R.

Jiřina Steimarová
Mluví-li se o herečce Jiřině Steimarové, málokdy se vynechá poznámka o její rodině. Ať už předcích nebo potomcích. Není se ani tak čemu divit. Dědečkem Jiřiny Steimarové byl principál divadelní společnosti Vendelín Budil, herectví se věnovali či věnují také její rodiče, děti nebo vnoučata. Za všechny jmenujme třeba Jiřího Kodeta nebo Annu Polívkovou.

Jiřina Steimarová se objevovala ve filmu, vyučovala a především dlouhá léta hrála v Národním divadle, na své role vzpomínala v roce 1987 v rozhlasovém pořadu.

„Moje první mluvená role, jak říkáme my herci štěk, byla v nějaké historické hře, kterou režíroval doktor Hilar. Já jsem měla vyběhnout na jeviště jako páže, měla jsem zakřičet: ´Došel posel!´ Byl to pro mě historický okamžik, já jsem vyběhla a zařvala jsem: ´Došel pošel!´ Doktor Hilar stál za jevištěm v zákulisí a říkal: ´No prosím, Steimarová, to jsem to s vámi chyt.´

Po šesti či osmi letech jsem začala už hrát jako sólistka Národního divadla spoustu postav z českého i světového repertoáru, spoustu tylovských postav. Byla jsem první Dišperandou v Hrátkách s Čertem, mnoho kalhotkových rolí jsem hrála, řadu moliérovských postav. Pak jsem hrála ve Svatbě Krečinského Lidočku, kterou jsem hrála v několika inscenacích, kde všichni kolem nás stárli a já s Eduarem Kohotem jsme pořád hráli on Krečinského, já Lidočku. Pak pro mě František Rachlík napsal zajímavou roli v Kulovém králi, postava se jmenovala Marcela. Nesmím samozřejmě zapomínat na to, že jsem jezdila na zájezdy, hlavně za války, s tátou po vlastech českých i moravských a odehrála jsem spoustu rolí, které hrály na Národním divadle významné herečky. Zahrála jsem si třeba Lízu Doolittlovou a Spoustu dalších krásných rolí jsem s tátou hrála. Byly to sice takové konverzační role, ale myslím, že jsem se na nich vedle táty hodně naučila. On byl jako partner ke mně velice shovívavý. Já se nepamatuju, že by mně někdy říkal, že to bylo dobré nebo špatné, já jsem to poznala vždycky na jeho tváři. On mě netrémoval nějakým velkým domlouváním nebo káráním, nechal mě, abych s vlastní iniciativy, popudu a pocitu všechny krásné role odehrála."

Manžel Jiřiny Steimarové ale v padesátých letech emigroval a ona musela Národního divadla odejít, nové angažmá později našla v Hudebním divadle v Karlíně. Jiřina Steimarová se narodila před 95 lety.


I další výročí kalendária nás zavede do Národního divadla. Před 90 lety tam měla oficiální premiéru hra Karla Čapka R.U.R. Slovo oficiální by rozhodně nemělo z předchozí věty vypadnout. R.U.R totiž o několik dní dříve hráli královéhradečtí ochotníci. Prý proto, že Národní divadlo muselo kvůli technickým problémům premiéru odložit a dopis, který se stejným požadavkem poslalo ochotníkům, do Hradce nedorazil.


Jarmila Kratochvílová,  foto: Anna Duchková / ČRo
A do třetice se podíváme do světa sportu, šedesátiny na konci ledna slaví atletka a trenérka Jarmila Kratochvílová, dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 a 800 metrů a držitelka světového rekordu v běhu na 800 m.