Kalendárium

0:00
/
0:00

V tomto týdnu se připomínalo především 41. výročí úmrtí Jana Palacha, kalendárium ale zmíní některá další zajímavá jubilea.

Před 80 lety byl na křižovatce Václavského náměstí s Vodičkovou a Jindřišskou ulicí instalován první světelný semafor v Praze. O šest let později vznikla rozhlasová reportáž, která zachycovala dění na křižovatce jen o pár metrů níže.


Osmdesáté narozeniny by v lednu oslavil básník, prozaik, překladatel, filosof...Egon Bondy. Právě jeho životem se inspiroval film Tři sezóny v pekle, který měl premiéru loni na podzim. Autorovi Invalidních sourozenců se věnovalo také Radio Praha. Ve speciálu, který se vysílal 1. máje před třemi lety, na Bondyho vzpomínal jeho dlouholetý přítel Ivo Vodseďálek, který s ním zakládal ilegální edici Půlnoc. Řeč byla i o jejich posledním shledání.

"Naposledy jsme se setkali před asi třemi lety tady v Praze a strávili jsme spolu tři neobyčejně zajímavé dny. On byl vždycky trochu nevyzpytatelný, abych to řekl slušně, volal mi, že se se mnou chce na chvilku sejít, ale že má v Praze spousty práce, tak jenom na čtvrt hodinky. No tak ten první den jsme spolu byli asi čtyři nebo pět hodin, a takhle jsme strávili tři dny. Nejdřív vyprávěl on, o tom, jak se jel podívat do Srbska, když tam byl ten válečný konflikt a bombardování. Chtěl to vidět na vlastní oči a řekl, že to co tam viděl, nebude publikovat. Celé to jedno odpoledne svoji cestu podrobně popisoval, jeho pohled odtamtud byl jiný než tady publikovaný, ale už byl opatrnější a nechtěl to zveřejnit. A další odpoledne jsem mu vyprávěl já - a na to chci upozornit, že on dovedl mluvit, spatra přednášky dvou, tří hodinové, ale právě tak byl pozorný posluchač. A to je vzácné. Ptal se na detaily... byla to hezká tři odpoledne."


Roku 1890 byla založena Česká akademie císaře Františka Josefa I. pro vědy, slovesnost a umění. U zrodu předchůdkyně nynější akademie věd stál architekt a mecenáš Josef Hlávka, který byl také na dlouhá léta jejím předsedou.


S kalendáriem se rozloučíme připomenutím 45. narozenin zpěváka Kamila Střihavky.