Kalendárium

0:00
/
0:00

Kalendárium tentokrát začneme ve středověku, potom se přeneseme do nad Krušné hory, kde za II. světové války proběhla letecká bitva, a nakonec připomeneme narozeniny Lídy Baarové.

Kunhuta
9.září 1285 zemřela v Praze královna Kunhuta, matka krále Václava II., vdova po Přemyslu Otakarovi II. a toho času manželka Záviše z Falkenštejna. Život Kunhuty Uherské byl na rozdíl od jednotvárných osudů mnoha jejích předchůdkyň dost dramatický a je těžké krátce popsat to, co už vydalo a jistě ještě vydá na mnoho historických románů. Jejich autory zaujal většinou především vztah Kunhuty se slavným Závišem z Falkenštejna výrazně se vymykající představám o královny vdově, pro niž by bylo nejlepší uchýlit se do kláštera.


11. září 1944 bývá prý označováno jako Černé pondělí nad Krušnohořím. Důvod prozradí Jan Zdiarský z Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím, která se právě v tento den odehrála.

"Zdánlivě to byla standardní událost, která se na evropském nebi v tu dobu téměř denně odehrávala. V mnoha aspektech ale převyšovala to, co se obecně dělo. Tady v té naší oblasti došlo k velkému střetu mezi americkými bombardéry, které letěly na bombardování ropných rafinérií - cílem byly rafinérie u Drážďan, a velké stíhací síly německé Luftwaffe. Došlo k velmi prudkému boji, při kterém bylo sestřeleno více než 50 letadel a na 80 letců z obou stran přitom přišlo o život. Za americkou stranu bojovala především 100. bombardovací skupina, která používala letouny B-17G a za německou stranu to byla relativně mladá jednotka Jagdgeschwader 4. Ta jednotka byla zvláštní tím, že byla přímo určena pro boje s formacemi spojeneckých bombardérů. Ta bitva byla velice prudká, Američané přišli o třetinu strojů."

Kdo zvítězil?

"To je věc, na kterou se nás často ptají návštěvníci v muzeu, já když mám tu možnost, tak jim povídám, že jediný, kdo v tom boji zvítězil, byla smrtka. Ani jedna ze stran, protože obě měly enormní ztráty. Němci v tom boji ztratili více než 50% letadel, které v ten den odstartovaly, pokud jde o tu Jagdgeschwader 4, a 100. bombardovací skupina ztratila, jak jsme zmiňovali, více než třetinu letadel."

V muzeu, které se věnuje letecké bitvě nad Krušnohořím, se návštěvním může seznámit s historií bitvy, jejími účastníky, prohlédnout si jejich osobní věci i části sestřelených letadel. Muzeum také pravidelně pořádá setkání leteckých veteránů a pamětníků.


Jedna žena, jejíž život budil zájem i pohoršení dnešní kalendárium zahájila, druhá jej uzavře. Před 95 lety se narodila herečka Lída Baarová, která do obecného povědomí zapsala nejen svými filmovými rolemi, ale především skandálním vztahem s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Také životní příběh Baarové inspiroval autory dokumentů i uměleckých děl, např. divadlo Komedie zahájilo letošní sezónu novým představením Goebbels/Baarová.