Kalendárium

0:00
/
0:00

21. srpen 1968, výročí úmrtí spisovatele a novináře Jana Nerudy, výtvarníka Vladimíra Komárka nebo architekta Adolfa Loose - to jsou některá témata dnešního kalendária. Řeč ale bude i o herečce Jiřině Šejbalové, herci Miloši Kopeckém nebo o filozofovi Milanu Machovcovi. Kalendárium připravila Martina Lustigová.

Praha, srpen 1968
21. srpna uplynulo 39 let od vpádu vojsk tzv. okupační pětky do Československa. Jaký je význam 21. srpna 1968? Kde hledat jeho odkaz? Ptáme se historika Aleše Knížka, ředitele Vojenského historického ústavu: "21. srpen 1968 ukázal zcela jasně na to, že není možné uspořádat systém demokraticky, ukázal jasně, že sovětská vojska - a vůbec vojska Varšavské smlouvy - tento proces zastavila a poslala ho do úplně jiné podoby, než bylo zamýšleno. Bylo to takové velké vystřízlivění pro většinu československého národa, kdy vlastně z osvoboditelů-Rusů z Rudé armády se stali okupanti. Myslím si, že od té doby už lidé nevěřili tomu systému. Ale bohužel přišla doba normalizace a absolutní okleštění československé společnosti. A tím vlastně mohl dál pokračovat dvacet let komunistický režim."

Od zahájení okupace do začátku října 1968 zabili cizí vojáci podle údajů Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu 72 lidí, těžce zranili 276 a lehce 422 osob.


Před 116 lety zemřel novinář a spisovatel Jan Neruda. Je považován za zakladatele českého fejetonu. Nejrozsáhlejší část jeho tvorby je spjata s novinářskou činností, napsal více než 2000 fejetonů z kulturní, sociální i politické oblasti. Z jeho tvorby je asi nejznámější cyklus Povídky malostranské, který se ve svém žánru řadí k tomu nejlepšímu z české literatury 19. století.

Jan Neruda byl také básník, debutoval sbírkou Hřbitovní kvítí. Také jeho další básnická tvorba je většinou plná skepse a pesimismu. Neruda byl jedním z hlavních iniciátorů vydání almanachu Máj, jímž poprvé vystoupila na veřejnost mladá básnická generace, označovaná později jako májovci.


"Ta příroda, to je geniální věc, a proto já ji nerad deformuji. Protože jsou od roku 1916 tendence o tzv. moderní umění, kdy nám stačí třeba udělat čtyři fleky na dekl a říkáme tomu, jak chceme, jednou Říjnová revoluce, pak zas tomu říkáme Květen lásky, jakkoliv chceme. Tak proto já jsem takzvaně figurativní, abych mohl vyjádřit všechny svoje pocity a to, co vidím."

Vladimír Komárek vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, dokončil ji v roce 1954 v ateliéru Karla Štipla. Poprvé samostatně vystavoval v roce 1958 v České Lípě, roku 1981 získal cenu za nejkrásnější knihu roku.


U výtvarného umění ještě zůstaneme. Před 123 lety se narodil český průkopník kubismu Bohumil Kubišta. Jeho obrazy patří k nejvíce ceněným z českých autorů počátku minulého století. Nejdražší z nich - Kraj lesa - byl před sedmi lety prodán za téměř pět milionů korun. Bohumil Kubišta prošel od expresionismu až ke zvláštní modifikaci kubismu nazývané kuboexpresionismus.

Umělecké vzdělání získal soukromým studiem a nejvíce podnětů si přivezl ze svých studijních cest do Florencie a Paříže. Spolu s Emilem Fillou, Otakarem Kubínem a dalšími byl členem skupiny Osma, která se hlásila hlavně k expresionismu a fauvismu. Bohumil Kubišta, který byl také grafikem a výtvarným kritikem. Zemřel 27. listopadu 1918, krátce po skončení první světové války, které se aktivně zúčastnil jako dělostřelec. Osudnou se mu v jeho čtyřiatřiceti letech stala epidemie španělské chřipky.


23. srpna 1933 zemřel rakouský architekt Adolf Loos. Nejcitovanějším výrokem tohoto brněnského rodáka je asi věta: ´Ornament je zločin´. V roce 1911 totiž způsobil velký rozruch, když ve Vídni postavil obchodní dům bez jediné dekorace v blízkosti historizujících domů. Se stavbou tehdy vyjádřil nespokojenost dokonce i císař František Josef I. V Česku je jméno Adolfa Loose nejčastěji spojováno s pražskou Müllerovou vilou.


Před 82 lety se narodil český filozof Milan Machovec. Na pražské filozofické fakultě, kam se mohl vrátit po dvacetileté pauze až v roce 1990, byl jedním z nejoblíbenějších učitelů.

Po absolvování filozofie a klasické filologie na Univerzitě Karlově se začátkem 50. let na svou alma mater vrátil jako pedagog. V roce 1968 byl jmenován profesorem. Dva roky nato byl ale propuštěn, protože neodvolal protest proti okupaci z roku 1968. Pedagogické činnosti se ovšem dál věnoval v rámci bytových seminářů. Milan Machovec zemřel před čtyřmi lety.


Před šestadvaceti lety zemřela herečka Jiřina Šejbalová. Pro tajuplnou krásu a podmanivý zpěv jí někteří říkali "česká Marlene" (podle Marlene Dietrichové). Jiřina Šejbalová vytvořila za půlstoletí své kariéry desítky nejrůznějších rolí. Málokdo dnes ví, že začínala jako sopranistka v brněnské opeře. Mnohý filmový či televizní divák si ji spojuje například s rolí hostinské Boženy v Hostinci U kamenného stolu nebo s paní Trčkovou ze Světáků.


Miloš Kopecký jako doktor Štrosmajer v seriálu Nemocnice na kraji města
Před 85 lety se narodil herec Miloš Kopecký, který patřil k nejpopulárnějším českým hercům druhé poloviny minulého století. Kopecký ztvárnil celou řadu divadelních, filmových a televizních rolí, účinkoval také v rozhlase.

Velkou popularitu mu přinesly role v televizních a filmových komediích - například ve snímcích Adéla ještě nevečeřela, Byl jednou jeden král, Svatby pana Voka nebo Limonádový Joe. Známý je také jeho doktor Štrosmajer z Dietlova seriálu Nemocnice na kraji města. Miloš Kopecký zemřel v roce 1996.