Karel Pokorný: Sokol byl v Mnichově už před 1. světovou válkou
V bavorském Mnichově v současné době žije až osm tisíc Čechů. Nedávno se tu s velkým úspěchem prezentovala výstava o životě místní krajanské komunity. Ta se snaží pro svoji činnost získat i ty Čechy, kteří městem jen projíždějí. Na krajanské konferenci v Praze jsme oslovili Karla Pokorného, je už dlouho dobu šéfem Sokola v bavorském Mnichově a je také činný v místní pobočce Společnosti pro vědy a umění.
Jak velká ta vaše "parta" nebo celá ta skupina vlastně je?
"Není moc velká. V Mnichově jsou dvě sokolské organizace a my máme takovou filosofii, že v organizaci mají být jenom ti, kdo pro organizaci něco dělají. Těch akcí se může účastnit kdekdo, to je nám jedno, my to dokonce máme v takovém svém programu, že vítáme hlavně lidi, co jsou v Mnichově jenom přechodně, kteří nevědí, kam se vrtnout. Ale nenutíme je a ani možná skoro bych řekl nechceme, aby byli členy toho spolu, protože člen toho spolku má taky samozřejmě vliv na rozhodování toho spolku. A nejsou to jenom peníze, je to celá ta činnost, kterou ten spolek bude dělat. To samozřejmě nemohou dělat lidé, kteří jsou tam prvně etablovaní. V té naší sokolské organizaci je 20 lidí a ta Společnost pro vědy a umění, tipnu si - 50, 70, asi tak."
Jak dlouho už ta činnost trvá?
"Sokol bych v Mnichově odjakživa, už před 1. světovou válkou a po první světové válce. Dokonce to nepatří k takové hezké historii Sokola, ale to se tenkrát nedalo nic dělat, šlo sokolové s hákovým křížem tady na sletě. To se nedalo nic dělat, než je definitivně rozehnali. Po válce založili Sokol krajané, kteří odešli z republiky v roce 1948. Ten Sokol už byl v troskách, když přišla moje generace, to byli ti osmašedesátníci. To se založil znova a od té doby funguje, od roku 2004 funguje ta naše organizace, Sokol SKV."
O vás se ví - znamená to, že se k vám staví i pozitivně německá, mnichovská společnost? Vnímají vás vůbec?
"Nějakým způsobem nás vnímají, záleží to na akcích. Jako Sokol Mnichov jsme udělali výstavu o historii krajanské komunity v Mnichově. Ono to nezní tak nějak spektakulárně, ale shromáždili jsme k tomu neuvěřitelný materiál. ta výstava byla ohromně navštívená, byla v němčině, byl tam i bavorský ministerský předseda. Samozřejmě když uděláme pořad o Karlu Hašlerovi, tak se tam pár sudetských Němců, kteří ještě nezapomněli česky, také objeví, ale je to převážně pro Čechy. V tom Sokole nemáme za člena žádného Němce, ale Němci se zúčastňují našich akcí."