Karlovarský festival nabízí 230 filmů
Na 230 filmů, z toho v mezinárodní či světové premiéře šestnáct celovečerních hraných, uvede Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jehož 39. ročník se uskuteční od 2. do 10. července.
"Z dokumentů jsme vybrali film Theodory Remundové 'Ničeho nelituji', který sestává vlastně ze dvou samostatných filmů nebo povídek o mezilidských vztazích. V té první jsou představitelky tří generací - rodina zosobněná babičkou, matkou a dcerou, jejichž vztahy neladí, každá z nich je uzavřena ve svém světě vlastního sobectví, že to je až mrazivé. Zatímco ta druhá povídka, kde je ústřední představitelkou velmi bizarní postava ženy - v tomto případě bych řekla, že tam je daleko víc takového jako lidského tepla, protože ty vztahy mezi ní a jejími syny nejsou tak vyhrocené a napjaté,"
uvedla Zaoralová s tím, že protipólem zmíněného domácího bude 19 zahraničních, především evropských dokumentů, ale také snímky z Kuby, Indie a Koreje... Pokud jde o účast v dalších sekcích, umělecká šéfka karlovarského festivalu doplnila...
"Česká kinematografie bude dále zastoupena - jako obvykle - v sekci 'České filmy', kde předpokládáme, že se jich sejde asi patnáct, převážně hraných, jako třeba film 'Nevěrné hry' Michaely Pavlátové. No, já samozřejmě vždycky upozorňuji hlavně na sekci 'Na východ od Západu', protože to je vlastně jedna z mála příležitostí ve světě, kdy mají festivaloví diváci možnost zhlédnout takovou ucelenou kolekci snímků ze zemí, počítaných dříve k socialistickému bloku."Cílem této unikátní programové sekce, ojedinělé na světových "áčkových" filmových festivalech, jak konstatovala Eva Zaoralová, v níž jsou letos zastoupeny nejlepší filmy bulharské, rumunské, ruské, kazašské, litevské, maďarské, chorvatské či polské produkce, je monitorovat postupný rozvoj kinematografie v místech, kde donedávna vládl ideologický diktát totalitních režimů a usnadnit tvůrcům jejich snahu o získání finančních prostředků. Dílo, podávající podle hodnocení mezinárodní poroty nevšední a umělecky původní obrázek o proměnách života v některé z uvedených postkomunistických zemí, obdrží "Cenu Philip Morris Film Award", která navazuje na dlouhou tradici "Freedom Film Festivalu", jenž v minulosti podporoval mladé umělce hledající nová témata a způsoby vyjadřování. Odměnou vítězi bude křišťálová trofej ze sklárny Moser a částka čtvrt miliónu korun jako příspěvek na další tvorbu. Letos poprvé bude také udělena cena v sekci "Fórum nezávislých", kterou v podobě digitální kamery předají zástupci České televize.
Za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii obdrží na karlovarském filmovém fóru ocenění český kameraman Miroslav Ondříček. Stejnou cenu na zahajovacím ceremoniálu by měl převzít i jeden z velmi očekávaných zahraničních hostů, americký herec Harvey Keitel.A ještě zmínka o zřejmě nejemotivnějším snímku, který bude v Karlových Varech promítnut v mimosoutěžní sekci "Horizonty": Je jím hit letošního cannského festivalu - film "Fahrenheit 9/11", provokativní a jednoznačně protibushovský dokument amerického režiséra Michaela Moorea, zaznamenávající výpovědi lidí, které postihla válka v Iráku, ale i doma, ve Spojených státech. Film získal na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu jako nejlepší film hlavní festivalové soutěže.
O průběhu 39. ročníku karlovarského Mezinárodního filmového festivalu vás budeme samozřejmě pravidelně informovat. Dozvíte se podrobně o všech cenách, které udělí Hlavní a Dokumentární porota v mezinárodní soutěži, a také o diváckých, nestatutárních a jiných oceněních.